Дослідження гідрологічних характеристик морських вод біля острову Зміїний в 2016-2017 рр. (рос
Ключові слова:
Чорне море, острів Зміїний, прибережні води, гідрологічні характеристикиАнотація
Мета. Узагальнення результатів спостереження гідрологічних характеристик вод острова Зміїний, який виконувався науковою групою Регіонального центру інтегрованого моніторингу та екологічних досліджень Одеського національного університету імені І. І. Мечникова в 2016-2017 рр. Методи. Збір первинних даних з прозорості, температури і солоності води виконувався стандартними методами. Обробка даних, розрахунок статистики, побудова графіків і карт проводилися з використанням програмного забезпечення Excel і ArcGIS. Результати. Представлені і проаналізовані часові та просторові розподіли прозорості, температури і солоності вод Чорного моря біля острова Зміїний в період з квітня 2016 по грудень 2017 р. За результатами аналізу накопиченої експериментальної інформації про прозорість, температуру і солоність морської води виявлені особливості сезонних змін цих характеристик. Висновки. Встановлено вплив на сезонні цикли гідрологічних характеристик вод Чорного моря поблизу острову Зміїний в 2016-2017 рр. адвекції розпріснених водних мас від узмор’я річки Дунай і з північно-західної частини Чорного моря (ПЗЧМ). У розподілі температур морської води біля острова Зміїний в 2016-2017 рр. виявлено добре виражений сезонний хід, який відображав сезонні зміни радіаційного балансу і процеси теплообміну на границі море / атмосфера, а також вплив адвекції водних мас з інших районів моря. Показано, що сезонний хід солоності морської води біля острову Зміїний, яка перебувала в межах від 7.48 до 18.34 PSU, у 2016-2017 рр. зазнавав порушень в результаті мігрування фронтальної зони поширення вод річки Дунай в районі острова Зміїний, а також адвекції розпріснених водних мас з ПЗЧМ. Простежено формування сталої двошарової вертикальної щільнісної стратифікації прибережних вод острова Зміїний у весняно-літні періоди 2016-2017 рр. Виявлено більш раннє, на відміну від Одеського затоки, весняне вертикальне розшарування води за температурою (травень) і плавніше, до глибокої осені, сезонне пониження температури.
Посилання
Большаков В. С. Трансформация речных вод в Черном море. Киев: Наук. думка, 1970. 328 с.
Гидрометеорологические условия морей Украины. Том 2: Черное море / Ильин Ю. П. и др. Севасто-поль: УкрНИИГМИ, 2012. 421 с.
Сминтина В. А. та ін. Острів Зміїний: екосистема прибережних вод: монографія. Одеса: Астропринт, 2008. 228 c.
Газетов Е. И., Мединец В. И. Исследование изменчивости основных физико-химических характери-стик прибрежных морских вод у о. Змеиный в 2004-2014 гг. Вестник ОНУ имени И.И. Мечникова. Одесса, 2016. Т. 21. Вып. 2(29). С. 24-45.
Поліпшення моніторингу довкілля Чорного моря, фаза 2 - EMBLAS-II: Проект UNDP- EU, 2015-2018. URL: http://www.emblasproject.org
Звіт про науково-технічну роботу № 343 «Проведення комплексного обстеження та розробка системи інтегрованого екологічного моніторингу і довгострокових наукових досліджень острову Зміїний та прилеглого шельфу». Під ред. В.А. Сминтини. Одеса, 2003. 384 с. Рукопис ОНУ ім. І.І. Мечникова.
Руководство по гидрологическим работам в морях и океанах. Ленинград: Гидрометеоиздат, 1977. 725 с.
Руководство пользователя портативного прибора HQ 40d (Hach). 28 с.
Background papers and supporting data on the Practical Salinity Scale 1978. Tech. Pap. Mar. Sci. Unesco, 1981. № 37. 145 p.
Звіт про науково-технічну роботу № 478 «Створення системи інтегрованого екологічного моніторингу для оцінки якості морського середовища району Чорного моря біля острова Зміїний». Під ред. В.І. Медінця. Одеса, 2013. 478 с. Рукопис ОНУ ім. І.І. Мечникова.
Звіт про науково-технічну роботу № 506 «Оцінити довгострокові зміни та обґрунтувати заходи щодо стабілізації екологічного стану прибережних вод та берегової смуги острову Зміїний». Під ред. В.І. Медінця. Одеса, 2015. 497 с. Рукопис ОНУ ім. І.І. Мечникова.
Газетов Е. И., Мединец В. И., Снигирев С. М., Конарева О. П., Снигирев П. М., Мединец С. В., Аба-кумов А. Н., Пицык В. З., Ковалева Н. В., Солтыс И. Е. Исследования гидрологических характеристик морских вод в Одесском заливе в 2016-2017 гг. Людина та довкілля. Проблеми неоекології, 2018. Вып. 30. С. 65-77.
Дерезюк Н.В., Медінець В.І., Газєтов Є.І., Люмкіс П.В. Дослідження фітопланктону Одеської затоки в 2016-2017 рр. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна серія «Екологія», 2018. Вип. 18. С. 1 - 20.
Иванов В. А., Белокопытов В. Н. Океанография Черного моря. Севастополь: Морской гидрофизиче-ский институт, 2011. 212 с.
Ильин Ю. П., Лемешко Е. М., Станичный С. В. Изменение гидрологической структуры вод под дей-ствием ветра на придунайском шельфе Чёрного моря по данным полигонных и спутниковых наблю-дений. Экологическая безопасность прибрежной и шельфовой зон и комплексное использование ре-сурсов шельфа : сб. науч. тр. Севастополь, 1999. С. 91–110.
Ильин Ю. П. Гидрологический режим распространения речных вод в северо-западной части Черного моря. Научные труды УкрНИГМИ, 2006. Вып.255. С. 242-251.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).