Надходження 137Cs у рослини зернових культур за впливу комплексних бактеріальних препаратів
Анотація
Результати. Ґрунтові мікроорганізми можуть як знижувати, так і посилювати перехід 137Cs із ґрунту в рослини. Мікроорганізми-інокулянти при використанні на бідних елементами живлення ґрунтах прискорюють ріст рослин у довжину, що свідчить про покращення умов їхнього зростання. У дослідженнях вдалося показати, що дана властивість не залежить від локалізації мікроорганізму на поверхні кореня, адже всі проаналізовані бактерії належали до групи таких, що колонізують ризосферу рослини. В умовах польового досліду інокуляція насіння ріпаку штамом A. сhroococcum УКМ В-6082 забезпечила зниження КН 137Cs майже на 50 % порівняно з контролем. У дослідах із пшеницею достовірного зменшення накопичення 137Cs не було. Застосування комплексів препаратів на основі штамів бактерій Agrobacterium radiobacter ІМВ В-7246 та A. chroococcum УКМ В-6082 для інокуляції насіння ріпаку й Azotobacter chroococcum УКМ В-6003, можна розглядати як додатковий радіозахисний спосіб блокування надходження 137Cs у ці види сільськогосподарських рослин.
Висновки. Ґрунтові мікроорганізми можуть як знижувати, так і підвищувати накопичення 137Cs в біомасі рослин і ця властивість не залежить від локалізації мікроорганізму на поверхні кореня, адже всі проаналізовані бактерії належали до групи таких, що колонізують ризосферу рослини. Запропоновано використання інокуляції насіння сільськогосподарських рослин бактеріальними препаратами за умов вирощування на забрудненому радіонуклідами ґрунті як додаткового заходу щодо зменшення накопичення радіонуклідів у зеленій масі рослин.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Іллєнко В. В., Шаванова К. Є., Рубан Ю. В., Паренюк О. Ю.,
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).