Теоретико-прикладні основи визначення стану та оцінювання стійкості геосистем в умовах антропогенного тиску
Ключові слова:
стійкість геосистем, фазова стійкість, антропогенне навантаження, природокористуванняАнотація
Розглянуто характер антропогенного впливу на стан природних комплексів та значення стійкості геосистем для саморегуляції та самовідновлення згідно з підходами параметричного моделювання, де рівень стану геосистеми визначається за стійкістю та надійністю складників природної (квазіприродної) генезисно-еволюційної підсистеми. Розкрито значення фазової антропізаційної стійкості на прикладі Лівобережнопридніпроавського лісостепового краю та можливість її застосування для геосистем різних ландшафтно-територіальних структур.
Посилання
Гавриленко О. П. Екогеографія України: навчальний посібник/ О. П. Гавриленко. – Київ: Знання, 2008 – 646 с.
Гродзинський М. Д. Стійкість геосистем до антропогенних навантажень: Монографія/ М. Д. Гродзинський. – К.: Лікей, 1995. – 233 с.
Ігор Чеболда Визначення аграрного навантаження територій з метою оптимізації землекористування на прикладі Тернопільської області [Текст]/Ігор Чеболда. //Раціональне природокористування і охорона природи. – 2009. - №2.
Ісаченко А. Г. Оптимизация природной среды: [підручник]/ А.Г. Ісаченко. – М: Мысль, 1980. – 264 с.
Романчук С. П. Історичне ландшафто-знавство: Теоретико-методологічні засади та методика антропогенно-ландшафтних констру-кцій давнього природокористування/ С. П. Ро-манчук. – К.:РВЦ «Київський університет», 1998. – 146 с.
Самойленко В.М. Гідроінвайроментологія як новий науковий напрям у геоекології / В.М.Самойленко.// Наукові записки КНУ імені Тараса Шевченка. – 2004. – том 3. – с.69-74.
Самойленко В.М. Розвиток теоретично-прикладних основ моделювання стану геосис-тем басейнової ландшафтної територіальної структури: базові підходи та фазова стійкість [Текст]/ В. М. Самойленко, Д. В. Іванок.// Гід-рологія, гідрохімія і гідроекологія. – 2012. – Том 1 (22). – С.96-102.
Самойленко В.М. Модельна ідентифікація берегових геосистем: Монографія./ В. М. Самойленко, І. О. Діброва. – К.: Ніка-Центр, 2012. – 328 с.
Самойленко В. М. Моделювання урбола-ндшафтних басейнових геосистем: Монографія/ В. М. Самойленко, К. О. Верес. – К.: Ніка-Центр, 2007. – 296 с.
Сорокіна Л. Ю. Дослідження антропо-генно змінених ландшафтів для цілей ландшаф-тно-планувальної організації трансграничного регіону [Текст]/ Л. Ю. Сорокіна. // У 45 Україна: географія цілей та можливостей. Зб.наук. праць. – К.: ВГЛ «Обрії», 2012. – Т. І. – 358 с.
Національний атлас України. Електрон-на версія / Інститут географії НАНУ, ІС ГЕО, ДНВП «Картографія», ДСГКК. – 2007.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).