МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ПІДТРИМКИ ОСІБ ПОХИЛОГО ВІКУ В КОНТЕКСТІ АКТИВНОГО ДОВГОЛІТТЯ
DOI:
https://doi.org/10.31498/2617-2038.2024.12.320584Ключові слова:
особи похилого віку, активне довголіття, успішне старіння, міжнародний досвід соціальної роботиАнотація
У статті досліджено міжнародний досвід підтримки осіб похилого віку в контексті активного довголіття. Окреслено основні підходи до забезпечення активного старіння, які включають збереження фізичної, соціальної та інтелектуальної активності. Досліджено основні аспекти концепцій «успішного старіння», «здорового старіння» та «активного старіння». Особливо зосереджено увагу на останній концепції, яка включає поняття «здорового старіння», «успішного старіння», «продуктивного старіння» та має сьогодні найважливіше значення.
Розкрито важливість інтеграції літніх людей у соціум через участь у громадському житті та підтримку здорового способу життя. Визначено ключові стратегії, які впроваджують різні країни для забезпечення якості життя людей похилого віку, включаючи програми соціальної допомоги, медичні послуги та освітні ініціативи, такі як «Університети третього віку».
Сформульовано міжнародні підходи до створення сприятливого середовища для активного довголіття, що передбачають розширення можливостей для самореалізації, участі в соціальних ініціативах та продовження професійної діяльності. Встановлено, що активна участь у суспільному житті та наявність можливостей для соціальної взаємодії сприяють як поліпшенню фізичного здоров’я, так і збереженню когнітивних функцій.
Досліджено позитивний вплив міжнародних практик на зниження рівня соціальної ізоляції серед людей похилого віку, що сприяє збільшенню тривалості та якості життя. Зокрема, розглянуто забезпечення літніх людей громадським транспортом, створення умов для проживанням в спеціальних закладах, участі у соціальному житті громади, практиках забезпечення фізичного здоров’я. Особливу увагу приділено університетам третього віку, визначено їх моделі та особливості.