Дистанційні послуги бібліотек України загальнодержавного значення
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.4.2022.269770Анотація
Мета статті полягає в дослідженні та проведенні порівняльного аналізу послуг, якими бібліотеки загальнодержавного значення України обслуговують користувачів у дистанційному режимі. Методологія дослідження полягає в застосуванні таких методів: аналізу, синтезу, порівняльного аналізу, узагальнення, бенчмаркінгу. Наукова новизна полягає в дослідженні дистанційних послуг, якими бібліотеки загальнодержавного значення України як провідні інформаційні установи обслуговують своїх користувачів в умовах пандемії та воєнного стану. Висновки. Виявлено бібліотеки України загальнодержавного значення, що надають широкий спектр дистанційних послуг у режимі онлайн в умовах військового стану та карантинних обмежень: Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника, Державна науково-технічна бібліотека України та Одеська національна наукова бібліотека. Проведено порівняльний аналіз дистанційних послуг цих установ, що дало змогу виділити Державну науково-технічну бібліотеку України, яка пропонує своїм користувачам такі послуги: дистанційний запис до бібліотеки; замовлення необхідних документів та отримання електронної копії документа або його фрагмента на електронну пошту користувача; послуга «онлайн-запит», за допомогою якої користувачі можуть отримати оперативну інформацію про інформаційні ресурси, сервіси, наявність документів у фонді бібліотеки; систематичне інформування користувачів за обраною тематикою про нові надходження до фондів бібліотеки; формування та редагування бібліографічних списків; організація та проведення конференцій, семінарів, майстер-класів, тематичних виставок.
Ключові слова: національні бібліотеки, бібліотеки загальнодержавного значення, вебсайт, сервіс, онлайн-послуги, карантин, воєнний стан.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Антоній Ржеуський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.