ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-ПОШУКОВОЇ СИСТЕМИ В МЕНЕДЖМЕНТІ АРХІВНОЇ СПРАВИ ЗАКЛАДАМИ ВИЩОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.1.2020.205444Анотація
Мета роботи полягає в обґрунтуванні необхідності використання інформаційно-пошукової системи в менеджменті архівної справи ЗВО, а також розробити діаграми потоків даних для усвідомлення процесу автоматизації пошуку інформації в архівних фондах ЗВО. Методологія дослідження використовує методи моделювання бізнес-процесів, а саме моделювання потоків даних DFD. Використано функціональний підхід, за допомогою якого було визначено мінімальну кількість об’єктів у предметній області та зв’язки між об’єктами. Також використовувався структурно-логічний метод формування запиту для роботи з базами даних структурованої інформації. Наукова
новизна роботи полягає у створенні діаграми потоків даних (DFD), яка входить до функціональної моделі. DFD дозволить на стадії функціонального моделювання визначити базові вимоги до даних та простежити, яким чином відбувається обмін інформацією як у середині архівної інформаційно-пошукової системи, яка проектується, так і системи в цілому із зовнішнім інформаційним середовищем. Висновки. За допомогою засобів структурного моделювання DFD спроектовано процес розроблення
інформаційно-пошукової системи для архівних підрозділів закладів вищої освіти з врахуванням міжнародного стандарту архівного опису ISAD (G). Таким чином, запропонований проект розробки архівної інформаційно-пошукової системи, яка здатна накопичувати інформацію і виводити її за багатоаспектними запитами, дозволить працівникам архівного відділу ЗВО збільшити ефективність виконання запитів на верифікацію персональних даних випускників та працівників університету.
Ключові слова: інформаційно-пошукова система, автоматизація, архівний підрозділ,
інформатизація закладів вищої освіти, ISAD (G), верифікація, проектування, менеджмент архівної справи.
Посилання
Zbanacjka, O. (2010). Archived information retrieval systems: expanding search capabilities (1991-2008). Extended abstract of candidate’s thesis. Kyiv [in Ukrainian].
Zbanacjka, O. (2017). Development of Retrieval Languages in the Search Systems of Libraries and Archives: monoghrafija. Kyiv: NAKKKiM [in Ukrainian].
Kalakura, Ja., Kovtanjuk, Ju. (2019). Archival management in electronic management. Arkhivy Ukrajiny, 3 (320). 18-57 [in Ukrainian].
Bezdrabko, V.V. (2017). Archival Management in the Educational System of Ukraine. Sumsjkyj istoryko-arkhivnyj zhurnal, Т. ХХІХ. 5-14.
Palijenko, M. Gh. (2015). Historical traditions and current trends in the development of European and American models of archival education. Arkhivy Ukrajiny, 5-6. 35-60. [in Ukrainian].
Vovk, N. (2018). Archival information retrieval systems: ways to optimize the search for the text information. Bibliotekoznavstvo. Dokumentoznavstvo. Informologia, 3. 37-42. [in Ukrainian].
Bilushchak, T., Peleshchyshyn, A.,Yarka, U., Myna, Zh. (2020). Designing an Information Retrieval System in the Archival Subdivision of Higher Educational Institutions Advances in Intelligent Systems and
Computing. Retrieved from: https://www.springer.com/gp/book/9783030120818. [in English].
Bilushchak, Т., Myna, Zh. (2018). Innovation management in the higher education system with integration of ISO 9000 family of international standards and international standards in the field of archival
activity, records management: monoghrafija. Latvia: “Baltija Publishing”. [in English].
Bilushchak, Т., Yaschyshyn, I. (2017). Recording and verification of educational documents in schools of Lviv City with the help of designing information and reference systems. Warszawa: Wydawnictwo SGGW.
-23. [in English].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Tetiana Bilushchak, Andriy Peleshchyshyn
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.