БІБЛІОГРАФІЧНА ЕВРИСТИКА ТА БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОШУК: КОРЕЛЯЦІЯ СУТНОСТІ ПОНЯТЬ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.4.2020.227082Анотація
Мета роботи полягає у виявленні сутності понять «бібліографічна евристика» та «бібліографічний пошук», встановленні співвідношення між ними. Методологія дослідження базується на застосуванні методів наукового аналізу, синтезу, порівняння, які дозволили виявити, дослідити та порівняти сутність запропонованих понять. Використання структурного підходу уможливило побудову комунікаційного середовища бібліографічної евристики. Наукова новизна роботи полягає у кореляції сутності понять «бібліографічна евристика» та «бібліографічний пошук»; окресленні комунікаційного середовища бібліографічної евристики. Висновки. Поняття бібліографічної евристики та бібліографічного пошуку корелюються між собою як наука і об’єкт вивчення науки. Бібліографічна евристика – наука про теорію і практику організації бібліографічного пошуку. Бібліографічна евристика виробляє правила, визначає стратегію пошуку в залежності від типу пошукового запиту, критеріїв видачі результатів пошуку та характеру діалогу між користувачем та інформаційно-пошуковою системою. Вона є теоретичним підґрунтям бібліографічного пошуку. Об’єктом бібліографічної евристики є бібліографічний пошук – процес бібліографічної діяльності, пов’язаний з пошуком бібліографічної інформації, підсилений інтуїцією, логікою, досвідом, що залежить від конкретної ситуації і задач пошуку. Основними складовими бібліографічного пошуку є бібліографічне розшукання та виявлення. Бібліографічне розшукання – уточнення бібліографічних записів, встановлення відсутніх елементів у них, виправлення помилок, викривлених у запиті. Бібліографічне виявлення – вичерпний підбір бібліографічних записів з окремої теми. Бібліографічна евристика та бібліографічний пошук існують у певному комунікаційному середовищі, яке акумулює і розповсюджує бібліографознавче знання.
Ключові слова: бібліографічна евристика; бібліографічний пошук; кореляція
##submission.downloads##
Опубліковано
Версії
- 2020-12-22 (2)
- 2020-12-22 (1)
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.