ОСОБЛИВОСТІ ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ АРХІВНИХ ДОКУМЕНТІВ У ПРОЦЕСІ ПРОВЕДЕННЯ ГЕНЕАЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.4.2020.227087Анотація
Мета роботи – проаналізувати особливості практичного використання архівних документів у процесі проведення генеалогічних досліджень в Україні. Методологія дослідження полягає у використанні загальнонаукових методів аналізу та узагальнення. Також застосовувався описовий метод, що дозволило більш детально розкрити означене питання. Наукова новизна представленої роботи полягає у розширенні уявлень про практичне використання архівних документів у процесі проведення генеалогічних досліджень стосовно вивчення генеалогії свого роду та створення генеалогічного дерева. Висновки. Генеалогія нині – це окремий міждисциплінарний напрям, який по-особливому віддзеркалює історизм суспільної свідомості відомих осіб сьогодення, їхнє місце в соціальній структурі суспільства. У сучасних умовах підвищення зацікавленості до генеалогії роду аналіз особливостей пошуку генеалогічної інформації має не тільки теоретичний, а й практичний характер. Тому вкрай необхідна чільна мета функціонування архівів – використання ретроспективної документної інформації – реалізовується сповна. Поряд із документальними джерелами (свідоцтва, акти, метричні книги, заповіти, церковні описи і т. д.) важливе значення у процесі проведення генеалогічних досліджень мають наративні (описові) архівні джерела (літописи, хроніки, мемуари, некрологи, панегірики, щоденники, публіцистика тощо). Генеалогічний ресурс, який накопичено в архівах України, поділяють на дві великі групи: 1) родоводи у будь-якому вигляді (родовідне дерево, родовідна таблиця, родовідний (чи поколінний) розпис тощо); 2) інші види джерел, які містять в собі важливу інформацію про особу, її життя та оточення (документи державних і громадських установ, які мають масовий характер і визначають родинні зв’язки між людьми, церковні метричні книги, документи переписів населення та ін.). Архівні документи, як офіційного, так і приватного характеру відіграють найважливіше значення для накопичення достовірної генеалогічної інформації про окремий рід чи родину.
Ключові слова: генеалогічні дослідження, архів, архівні документи, генеалогічна інформація, метричні книги, ревізькі казки
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.