РОБСІЛЬКОРІВСЬКИЙ РУХ У СИСТЕМІ ДІЯЛЬНОСТІ БАГАТОТИРАЖНОЇ ПРЕСИ УКРАЇНИ (1920 – початок 1930-х рр.)
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.4.2020.227091Анотація
Мета роботи: охарактеризувати робсількорівський рух як специфічне явище радянської доби, різновид громадсько-політичного руху, що існував у межах партійно-радянської преси; визначити місце і значення руху в системі діяльності багатотиражної преси України у період його становлення і розвитку. Методологія базується на принципі історизму і полягає в застосуванні сукупності методів, зокрема: історико-хронологічного, аналізу історичних джерел і синтезу інформації. Наукова новизна полягає у тому, що робсількорівський рух як явище радянського часу розглядається в контексті функціонування низової преси, зокрема, стінних та багатотиражних газет, що виходили на промислових підприємствах, у колгоспах, навчальних закладах і установах України у 1920-х – на початку 1930-х років. Висновки. Основною рисою, притаманною рухові, є його масовість, залучення активної більшості до кореспондентської праці як однієї з форм «радянського будівництва» і прояву радянської демократії. Попри абсолютну заідеологізованість основних принципів існування робсількорівського руху, він мав неабияке позитивне значення для тогочасного суспільства, принаймні, його частини – самих робсількорів. Завдяки можливості стати кореспондентом газети звичайні робітники і селяни вчилися азам журналістики, підвищуючи свій освітній і культурний рівень; найздібніші з робсількорів ставали редакторами, літературними працівниками. В умовах гострої нестачі професійних кадрів, робсількори стали основними дописувачами низової преси – районних, багатотиражних, стінних газет, що потребувало глибокої обізнаності у справах конкретного виробничого колективу, участі у громадському житті. Позитивним фактором, що характеризує робсількорівський рух, може також слугувати усвідомлення його внеску в історію розвитку медіаосвіти.
Ключові слова: робітничо-селянський кореспондент; робсількорівський рух; партійно-радянська преса; багатотиражні і стінні газети.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.