СПЕЦІАЛЬНІ ЛЕКСЕМИ У ПРЕДМЕТНІЙ ОБЛАСТІ УПРАВЛІННЯ ДОКУМЕНТАЦІЄЮ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2021.244712Анотація
Мета роботи. Дослідження пов’язане із визначенням особливостей формування термінів предметної області управління документацією як компонентів документного тексту, вивченням кількісного та якісного складу термінологічної системи цієї області. Методологія дослідження. У розвідці використано історико-логічний, компаративний і статистичний методи, що дало можливість виокремити види спеціальної лексики, яка функціонує у терміносистемі управління документацією, визначити характерні ознаки спеціальних лексем, спільне та відмінне у їх ознаках, охарактеризувати якісний та кількісний склад терміносистеми в цілому. Наукова новизна полягає у тому, що вперше здійснено аналіз якісного та кількісного складу термінів, які функціонують у предметній області управління документацією з метою виокремлення особливостей формування їх системи. Висновки. У результаті дослідження встановлено, що в ділових текстах функціонують терміни (90,2 % від загальної кількості термінологічних одиниць), номени (1,8 %) і номенклатурні найменування (0,4 %), які різняться ступенем конкретизації позначеного. У терміносистемі предметної області управління документацією вживаються предтерміни (7,6 %). Види спеціальних одиниць представлені в різних класах нерівномірно: терміни функціонують на всіх рівнях системи; номени і номенклатурні найменування – тільки на основних, що пов’язано зі специфікою діловодних понять; предтерміни характерні, насамперед, для основних складових, однак помічені і в додаткових. Вони поповнюють терміносистему предметної області управління документацією за рахунок включення у сферу роботи з документами елементів понятійного апарату інших наук.
Ключові слова: номен, номенклатурне найменування, предтермін, термін, терміноїд, терміносистема, предметна область управління документацією.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Леся Біловус, Оксана Гомотюк, Наталія Ліщинська, Ірина Недошитко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.