ТРАНСФОРМАЦІЯ ТА РОЗШИРЕННЯ ФУНКЦІЙ БІБЛІОТЕК У СУЧАСНОМУ ЦИФРОВОМУ ПРОСТОРІ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2021.244715Анотація
Мета роботи – окреслити процеси трансформації основних функцій сучасної бібліотеки у задоволенні постійно зростаючих інформаційних потреб користувачів та посилення ролі бібліотек в умовах цифровізації суспільства. Методологія дослідження ґрунтується на комплексі загальнонаукових методів (аналіз, синтез, абстрагування, узагальнення) та підходів (системний, соціокомунікативний та інноваційний), а також порівняння та взаємозв’язку теорії і практики. Наукова новизна роботи полягає в розширенні уявлень про роль та функції бібліотек та їх впливу на розвиток сучасного суспільства в умовах цифровізації. Висновки. Розширюючи свої функції, бібліотека все активніше запроваджує нові засоби доступу, створення та обробки інформації, використовуючи цифрові технології та сучасні засоби комунікації. Аналіз функцій бібліотек дозволив визначити сутнісні (базові) функції сучасної бібліотеки в умовах трансформаційних змін. Серед них: інформаційна, комунікаційна. Для наукових бібліотек характерне розширення(трансформація) традиційної інформаційної функції в інформаційно-аналітичну. Певне посилення в діяльності публічних бібліотек набувають такі похідні функції, як освітня, навчальна, дозвіллєва та ін. Також відбувається посилення інформаційної та комунікаційної функцій незалежно від типу бібліотек. Отже, сьогодні діяльність бібліотек збагачується змістом інформаційної, комунікаційної, культурної, освітньої , дозвіллєвої та інших функцій, що сприяє взаємодії із зовнішнім середовищем, утвердженні демократичних і гуманістичних принципів розвитку, забезпеченні вільного доступу до інформації.
Ключові слова: трансформація, функції бібліотек, інформаційні потреби користувачів, цифровізація, громадянське суспільство.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Олена Кузьменко, Віра Загуменна
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.