Темпоральність термінографії з природничих наук
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.1.2022.257326Анотація
Метою роботи є встановлення темпоральних особливостей термінографічної діяльності у сфері української фізичної і хімічної спеціальної лексики. Для досягнення цієї мети необхідно виконати завдання: визначити показники темпоральності термінографічних праць з фізики та хімії, схарактеризувати динаміку розвитку термінографічних процесів протягом 1940–2010-х років, встановити види термінографічних праць з фізики та хімії, визначити інтенсивність їх видання за різними класифікаційними ознаками. Методологія дослідження полягає у використанні загальнонаукових і спеціальних методів для вивчення української термінографії з природничих наук. Застосування аналітико-синтетичного, логічного, порівняльного методів дало змогу встановити видові особливості українських термінографічних праць в темпоральному контексті. За допомогою статистичного методу обґрунтовано періодизацію розвитку сучасної природничої термінології, виявлено закономірності публікаційної активності за видами термінографічних видань. Наукова новизна роботи полягає в тому, що в статті встановлено системний характер українських термінографічних праць з фізики і хімії, створених протягом 1990-2010-х років і призначених для задоволення інформаційних потреб фахівців у сучасному поняттєво-термінологічному апараті. Висновки. Позитивна динаміка системи українських термінографічних праць дозволяє виконати градацію за: способом опису лексичного значення слова, широтою охоплення термінологічної лексики, структурою видань, первинністю виходу в світ. Лексикографічні праці довідковоенциклопедичного типу переважають над перекладними словниками, що сприяє уніфікації поняттєво-термінологічного апарату. Термінологічна лексика є компонентом глобального національного ідеалу, який виконує функцію генератора ідей щодо суспільного розвитку. Дослідження і перевидання термінологічних здобутків минулого засвідчує єдність аксіологічних, науково-технічних, світоглядних, політичних, духовних смислів, які перебувають між собою в нерозривному діалектичному зв’язку.
Ключові слова: термінологія, термін, словник, енциклопедія, термінографія, спеціальна лексика.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.