Електронні ресурси в системі комунікацій публічних бібліотек України
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.2.2022.263807Анотація
Мета роботи полягає в систематизації та узагальненні відомостей про значення електронних ресурсів у системі соціальних комунікацій публічних бібліотек України. Методологічною основою дослідження є критичний, хронологічний і структурно-системний підходи до аналізу обраної проблематики. Наукова новизна полягає в комплексному вивченні значення електронних ресурсів для ефективного розвитку сучасної бібліотечної установи в умовах карантинних обмежень. Висновки. Значна популярність електронних ресурсів публічної бібліотеки пояснюється тим, що електронний формат передбачає безперешкодний, оперативний і постійний доступ до великого масиву спеціалізованих даних. Водночас наявні й значні проблемні аспекти з нормативно-правовою базою, зокрема пов’язані з дотриманням авторських прав у тексті наукового електронного видання. Електронні ресурси публічної бібліотеки мають оптимізувати оперативний доступ учених й інших користувачів до актуальної вітчизняної наукової літератури. Електронні видання в реферативній базі даних публічних бібліотек можуть бути презентовані як колекція електронних документів у реферованому вигляді. Доступ до цієї бази можливий шляхом задіяння глобальних мереж. Місце електронних ресурсів у системі даних бібліотеки визначається функціями вказаних видань, до яких, зокрема, відносяться загальні, спеціальні й конкретні функції. Ознаками електронних ресурсів публічних бібліотек є їх поліфункціональність, спеціалізованість, адресність і високоякісність. Звичайно, оптимальним у віддаленій перспективі є надання електронним ресурсам статусу міжнародних, підвищення індексу цитованості в міжнародному вимірі й ін. Важливим компонентом електронних ресурсів публічної бібліотеки є вебсайт бібліотечної установи, який має передбачати такі розділи: загальна інформація; біографічні довідки видатних бібліотекарів і керівництва публічної бібліотеки; структура бібліотеки, досягнення, нагороди й перспективи роботи; новинна стрічка; ресурси; методичне забезпечення; електронна доставка документів; рубрики для читачів, бібліотекарів та адміністрації сайту. У такий спосіб вебсайт публічної бібліотеки повинен бути орієнтований на всіх учасників інформаційно-комунікаційних відносин, що сформовані в межах певної бібліотечної установи.
Ключові слова: електронні ресурси, публічні бібліотеки, бібліотечні установи, бібліотекознавство, документознавство, нормативно-правовий акт, функції.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Сергій Терентьєв
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.