Сучасні бібліотеки України як інклюзивний простір: промоція читання та популяризація книги
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2022.266964Анотація
Мета роботи – представити бібліотеки України як інклюзивний простір з промоції читання та популяризації книги в сучасних умовах. Методологія дослідження базувалася на загальнонаукових принципах системності, комплексності, усебічності пізнання. Задля досягнення поставленої мети використано такі спеціальні методи: порівняння, аналіз, узагальнення. Наукова новизна роботи. У статті акцентовано на такій важливій проблемі, яку успішно вирішує бібліотечна справа України, як інклюзивний простір бібліотек. Представлено законодавчі ініціативи щодо забезпечення доступу осіб із вадами зору до адаптованого інформаційного ресурсу та промоції читання. Розкрито кращий досвід бібліотек України в сучасних умовах з обслуговування читачів з обмеженими можливостями. Висновки. У статті аргументовано, що нині наукові студії в українському бібліотекознавстві як науки про закономірності формування, розвитку й функціонування бібліотек повинні актуалізувати теоретичне підґрунтя промоції читання як інклюзивного простору в сучасних умовах, тобто в цьому аспекті бібліотечна наука відстає від досягнень бібліотечної практики. Констатовано, що зі здобуттям Україною незалежності розпочався новий етап промоції читання, пропаганди книги, популяризації бібліотеки як інклюзивного простору для розвитку, освіти та соціалізації на державному рівні. Аргументовано, що орієнтація України на шлях розвитку цивілізованого світу спонукає до запровадження міжнародних апробованих практик удосконалення бібліотечно-інформаційного обслуговування людей з особливими потребами загалом та користувачів із вадами зору зокрема, тобто впровадження інклюзії в бібліотечній сфері є одним із напрямів державної культурної політики. Визначено, що інформаційно-комунікаційне обслуговування осіб з особливими потребами зосереджене на таких векторах, як соціальний, інформаційний, психологічний і дозвіллєвий задля максимально повного задоволення їх інформаційних, освітніх та культурних запитів.
Ключові слова: бібліотеки України, інклюзивний простір, промоція читання, популяризація книги, люди з особливими потребами, користувачі з вадами зору.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Василь Гуменчук , Василь Гуменчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.