Інформаційно-комунікаційне забезпечення розвитку мережі публічних бібліотек: теоретичні підходи
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2022.267000Анотація
Мета роботи – дослідити інформаційно-комунікаційне забезпечення розвитку мережі публічних бібліотек шляхом узагальнення теоретичних підходів до означеного питання. Методологія дослідження ґрунтується на використанні загальнонаукових методів вивчення суспільних явищ і процесів (аналіз, синтез, типологізація, екстраполяція, абстрагування, прогнозування, узагальнення), а також методів системного, порівняльного та структурно-функціонального аналізу, що дало змогу визначити актуальні напрями формування основних потреб щодо інформаційно-комунікаційного забезпечення публічних бібліотек, з урахуванням сучасного технологічного розвитку та вимог користувачів. Наукова новизна роботи полягає в розширенні теоретичних аспектів розвитку публічних бібліотек на основі сучасних напрямів інформаційно-комунікаційного забезпечення. Висновки. Інформаційно-комунікативні технології суттєво вплинули на життя сучасного суспільства, змінивши підходи до розвитку сфери публічних бібліотек і сформувавши актуальні напрями надання бібліотечних послуг. У розвитку бібліотечної справи сьогодні утвердився напрям оцифрування культурної та наукової спадщини, створення електронних каталогів і колекцій та перехід до віддаленої роботи у віртуальному просторі. Визначено, що в умовах цифрової трансформації суспільства необхідний клієнтоорієнтований підхід при встановленні цілей інформаційно-комунікаційного забезпечення, що враховує інтереси користувачів, спрямований на виявлення їх потреб та надання необхідних бібліотечних послуг. Важливим вказано подальший інноваційний і технічний розвиток бібліотечного оснащення з метою збільшення релевантності в сучасному суспільстві. Публічні бібліотеки мають розширювати інформаційно-комунікаційне забезпечення для надання різних сучасних послуг користувачам, освоюючи нові функції, які дають можливість забезпечувати суспільство актуальною, якісною інформацією, широкими можливостями віддаленого доступу, розвивати медіа- та інформаційну грамотність, формувати на основі комунікативних практик культурну ідентичність людини.
Ключові слова: публічна бібліотека, інформаційно-комунікаційне забезпечення, інноваційні технології, інформаційні послуги.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Сергій Терентьєв
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.