Професійна стандартизація: вимоги до компетентностей фахівця з бібліотечно-інформаційної справи
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2022.267001Анотація
Мета роботи полягає в окресленні інформаційно-цифрових та соціально-освітніх компетентностей бібліотечно-інформаційного фахівця з урахуванням міждисциплінарності бібліотечно-інформаційної діяльності у використанні цифрових технологій та відповідно до чинних нормативних документів і практики бібліотечної діяльності. Методологія роботи визначена такими методами, як інформаційний аналіз чинних Рамок цифрових компетентностей, Професійних стандартів діяльності фахівців, змістовий аналіз предметного поля дослідження – семантичний та логічний аналіз масиву документів (фахових наукових публікацій, контенту інтернет-ресурсів); гіпотетичний метод дав змогу на основі аналізу інформаційних ресурсів сформулювати актуальні компетентності бібліотечно-інформаційного фахівця. Наукова новизна дослідження полягає в обґрунтуванні актуальних компетентностей фахівця бібліотечно-інформаційної діяльності як підґрунтя розробки проєкту Професійного стандарту. Висновки. Необхідність розробки Професійного стандарту фахівця з бібліотечно-інформаційної діяльності потребує окреслення його інформаційно-цифрових та соціально-освітніх компетентностей з урахуванням міждисциплінарності бібліотечно-інформаційної діяльності в застосуванні цифрових технологій. Аналіз широкого масиву інформаційних ресурсів бібліотек (сайтів, сторінок у фейсбуку, блогів, телеграм-каналів тощо), у яких представлено сучасний стан виконуваних бібліотекарями трудових функцій та дій, Рамок цифрових компетентностей наукових та науково-педагогічних працівників і Професійного стандарту педагогічного працівника, екстраполяція представлених у них даних на компетентнісне поле фахівця з бібліотечно-інформаційної діяльності дали змогу сформулювати інформаційно-цифрові, соціально-освітні та психолого-педагогічні компетентності фахівця. Особистісні компетентності фахівця сформульовано в межах завдань його професійного розвитку в цифровому середовищі, рефлексії та оцінювання рівня власної цифрової компетентності. Одержані результати щодо видів трудової діяльності та необхідних компетентностей сучасного бібліотечного фахівця можуть бути підґрунтям для заповнення структури проєкту Професійного стандарту фахівця з бібліотечно-інформаційної діяльності.
Ключові слова: фахівець з бібліотечно-інформаційної діяльності, професійний стандарт, компетентності, трудові функції.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Надія Бачинська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.