Зародження та розвиток ступеневої бібліотечно-інформаційної освіти на Африканському континенті
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2022.267002Анотація
Мета роботи – охарактеризувати основні етапи еволюції та сучасні вектори розвитку вищої бібліотечно-інформаційної освіти в країнах Африки. Методологія дослідження. Комплексне застосування системного, історичного, компаративного підходів та емпіричних методів наукового пізнання уможливило виявлення основних етапів еволюції системи вищої бібліотечно-інформаційної освіти на Африканському континенті, визначення чинників, що впливають на її розвиток та модернізацію, сприяють поступовому переходу до ступеневої моделі та якісно нових освітніх стандартів. Наукова новизна роботи полягає в тому, що на основі компаративного та контент-аналізу освітніх програм підготовки бакалаврів, магістрів і докторів філософії зі спеціальності «Бібліотекознавство та інформаційні науки» національних університетів низки африканських країн в їх історичній ретроспективі виявлено основні етапи розвитку та вектори модернізації вищої бібліотечно-інформаційної освіти на Африканському континенті. Висновки. Дослідження генези бібліотечних шкіл в африканських університетах, контент-аналіз запроваджуваних ними освітніх програм підготовки фахівців різних освітніх рівнів дав змогу визначити основні етапи еволюції вищої бібліотечної освіти на Африканському континенті: етап зародження (початок 1960-х – кінець 1980-х рр.); етап активного розвитку (1990–2000-ні рр.); етап модернізаційних змін (2010-ті рр. – по цей час). Але й нині лише 10% країн Африки мають освітні підрозділи, що забезпечують підготовку двох або трьох рівнів вищої бібліотечної освіти. Головними чинниками повільного розвитку ступеневої бібліотечно-інформаційної освіти в африканських країнах є недостатня кількість науково-педагогічних кадрів, які б забезпечили високі темпи продукування магістрів та докторів філософії в галузі бібліотекознавства та інформаційних наук; недооцінка урядовими структурами африканських країн ролі якісної підготовки кваліфікованих інформаційних фахівців і як наслідок – щорічне скорочення кількості бюджетних місць зі спеціальності «Бібліотекознавство та інформаційні науки»; слабка організаційно-методична та техніко-технологічна інфраструктура забезпеченості освітнього процесу.
Ключові слова: вища бібліотечна освіта, Африка, історія вищої бібліотечної освіти, цифровізація освіти, диверсифікація бібліотекознавчих освітніх програм.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Анатолій Гуменчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.