Інформаційна модель «Українська бібліографія в особах» як детермінанта сучасного інформаційного суспільства
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.4.2022.269781Анотація
Мета роботи полягає в дослідженні особливостей репрезентації та побутування бібліографічних та біобібліографічних даних на тлі інформаційного суспільства. Останнє пов’язане зі специфікою функціонування електронної бібліотеки, структурною частиною якої є інформаційна модель «Українська бібліографія в особах». Методологія дослідження полягає в застосуванні компаративного й історико-логічного методів. Зазначений методологічний підхід дає змогу розкрити певні моделі побутування інформації та піддати їх аналізу стосовно антропологічної компоненти в соціальних відносинах, що надають бібліотеки. Наукова новизна полягає в особливій побудові концепції інформаційної моделі «УБО», у якій зроблено акцент на біографічні дані, що послідовно пов’язані з іншими джерелами інформації, зокрема й з біобібліографічними та біографічними, а також з тезаурусом. Висновки. Розробка загальної концепції побудови відкритого інтегрованого електронного біобібліографічного ресурсу «УБО» передбачає, що його доцільно напрацьовувати на корпоративній основі низки провідних бібліотек, яким необхідно гарантувати постійну відповідність програмного та апаратного забезпечення сучасним стандартам, уніфікований і простий інтерфейс користувача та системи підтримки віддаленого доступу; розробити критерії добору документів, уніфікований опис і каталогізацію електронних документів, співвіднесення опису з оригіналом; цілісність інформації, гарантії її постійного та безперервного надання користувачам, а також постійний аналіз інформаційного наповнення довідкових інтернет-ресурсів, сайтів наукових бібліотек України та української діаспори, виявляти та оцифровувати ретроспективні джерела українського бібліографознавства.
Ключові слова: інформаційні моделі, інформаційне суспільство, бібліографія, біобібліографія, українська бібліографія в особах.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Наталія Стронська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.