Кримінальні справи чехословаків – жертв репресій СРСР
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.4.2022.269812Анотація
Мета роботи – на підставі документів щодо чехословаків, заарештованих радянськими органами, страчених або відправлених в ГУЛАГ, простежити їхні долі та проаналізувати доказову базу створення «образу злочинців», до яких застосовували покарання без огляду на їхнє походження або погляди. Ця праця є спробою аналізу документів, отриманих з українських архівів. Методологія дослідження полягає в аналітичному підході до конкретних справ, обраних за окремими періодами або типами покарання. Зокрема, це справи Григіра Крутого, страченого 1937 року в Києві, Мікулаша Веґа та Хаскела Брюкела, які перейшли кордон до Радянського Союзу на початку Другої світової війни та були відправлені в ГУЛАГ, Курта Розенцвайґа, одного з чехословацьких євреїв, перевезених у польське місто Нисько, які змушені були перейти кордон до СРСР за командою нацистів, та Володимира Пасічника, заарештованого після закінчення Другої світової війни в Чехословаччині СМЕРШем і примусово перевезеного до СРСР. Аналіз спирається головно на тексти архівних документів з увагою до достовірності вказаних у них фактів. Наукова новизна роботи полягає в підході до дослідження – орієнтації на зміст документів та доказову їх частину, яка рідше привертає увагу істориків. У такому контексті справи чехословаків, жертв радянських репресій, дослідженими не були. Висновки. На підставі здійсненого аналізу вдалося простежити не тільки окремі долі, що становлять важливу частину спільної непізнаної історії, але й спосіб прийняття рішень радянськими органами, які посилали на смерть невинних людей.
Ключові слова: репресії в СРСР, чехословаки в ГУЛАГУ, НКВС, виправно-трудові табори, смертна кара, перетин кордону, кримінальні справи.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Їржина Дворжакова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.