Інформаційно-аналітична діяльність як наукова та навчальна дисципліна: еволюція, тенденції розвитку
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.4.2022.269817Анотація
Мета роботи – окреслити основні змістові компоненти інформаційно-аналітичної діяльності (ІАД), у контексті цього показати процес еволюціонування дисципліни ІАД у відповідь на виклики інформаційного суспільства та його потреби у фахівцях з новими компетентностями в умовах цифровізації. Методологія дослідження полягає в застосуванні комплексу загальнонаукових та спеціальних методів, а саме: аналітико-синтетичної переробки інформації, абстрагування, узагальнення, логічного та системного підходів, термінологічного, історичного методів, а також порівняння та взаємозв’язку теорії і практики. Наукова новизна роботи полягає в розширенні уявлень про роль дисципліни «Інформаційно-аналітична діяльність» у формуванні компетентностей при підготовці фахівців зі спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» та їх впливу на розвиток сучасного суспільства в умовах інформатизації та цифровізації. Висновки. Аналіз наукових публікацій щодо розвитку та функціонування інформаційно-аналітичної діяльності в суспільстві, вивчення відповідних нормативних документів, зокрема освітньо-професійних програм та освітніх стандартів, навчальних планів зі спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» свідчить про те, що дисципліна «Інформаційно-аналітична діяльність» і надалі буде затребуваною в процесі підготовки здобувачів зазначеного напряму. По-перше, це зумовлено тим, що процеси інформаційно-аналітичної діяльності пронизують діяльність усіх інформаційних установ та інших організацій, які так чи інакше дотичні до роботи з інформацією та різноманітними документами. Потреба в інформаційно-аналітичних продуктах бібліотек та інших інформаційних установ зумовлена об’єктивним запитом користувачів сформувати уявлення про основні тенденції змін у змістовому наповненні великих масивів інформації у відповідь на виклики цифрового суспільства. По-друге, повсюдний розвиток та впровадження інформаційно-комунікативних технологій, поява нових видів документів та носіїв інформації, новий рівень еволюції аналітичних технологій вимагають від майбутніх інформаційних фахівців глибокого знання інформаційно-аналітичних процесів та високого рівня цифрової компетентності. Це забезпечить гнучкість й адаптивність освітньої системи до нових видів професійної діяльності, що з’являються внаслідок цифрової трансформації.
Ключові слова: інформаційна діяльність, аналітична діяльність, інформаційно-аналітичне забезпечення, аналітика, інформаційні потреби користувачів, інформаційні продукти і послуги, цифровізація.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Віра Загуменна , Олена Кузьменко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.