Бібліографічний покажчик «Історія України»: відображення національно-визвольного руху, об’єднання та звільнення українських земель у 20–50-х роках ХХ ст.
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.1.2023.276760Анотація
Мета дослідження – з’ясувати відповідність назв окремих структурних частин науково-допоміжного бібліографічного покажчика (щорічного видання) «Історія України» за 2000–2019 роки змісту поданих у ньому описів праць, а також історіографії та законодавству України з питань національно-визвольної боротьби українського народу, об’єднання та звільнення українських земель у 1920–1950-х роках. Методологія дослідження: застосовано принципи об’єктивності, історизму, системності, всебічності, а також загальні методи наукового дослідження – аналіз, синтез, порівняння. Наукова новизна: уперше зроблено спробу показати невідповідність назв окремих підрозділів і рубрик у змісті бібліографічного покажчика «Історія України» за 2000–2019 роки назвам описів досліджень, представлених у ньому. Висновки. Структура бібліографічного покажчика «Історія України» не має підрозділу чи рубрики з історії національно-визвольної боротьби українського народу у 20–50-х роках ХХ ст., тоді як у посібнику подано багато описів праць із цієї теми. Зміст бібліографічного видання містить структурні частини, назви яких відображають радянську історіографію і пропаганду через використання у відповідному контексті ідеологем «визволення» та «возз’єднання», і це, незважаючи на те, що істинність останніх уже спростували сучасні дослідники та Український інститут національної пам’яті. Такий стан провідного бібліографічного видання – це також результат непослідовної політики національної пам’яті із цих тем, відсутності відповідного законодавства упродовж тривалого часу, а нині його недосконалості. Жоден закон України, що стосується проблематики визвольної чи національно-визвольної боротьби у ХХ ст., не містить визначення цих термінів.
Ключові слова: бібліографічний покажчик «Історія України», структура змісту, тематика, національно-визвольний рух, звільнення, об’єднання українських земель, закон України.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Олександр Дуднік
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.