Бібліографічний покажчик «Історія України»: відображення національно-визвольного руху, об’єднання та звільнення українських земель у 20–50-х роках ХХ ст.

Автор(и)

  • Олександр Дуднік

DOI:

https://doi.org/10.32461/2409-9805.1.2023.276760

Анотація

Мета дослідження – з’ясувати відповідність назв окремих структурних частин науково-допоміжного бібліографічного покажчика (щорічного видання) «Історія України» за 20002019 роки змісту поданих у ньому описів праць, а також історіографії та законодавству України з питань національно-визвольної боротьби українського народу, об’єднання та звільнення українських земель у 1920–1950-х роках. Методологія дослідження: застосовано принципи об’єктивності, історизму, системності, всебічності, а також загальні методи наукового дослідження – аналіз, синтез, порівняння. Наукова новизна: уперше зроблено спробу показати невідповідність назв окремих підрозділів і рубрик у змісті бібліографічного покажчика «Історія України» за 2000–2019 роки назвам описів досліджень, представлених у ньому. Висновки. Структура бібліографічного покажчика «Історія України» не має підрозділу чи рубрики з історії національно-визвольної боротьби українського народу у 20–50-х роках ХХ ст., тоді як у посібнику подано багато описів праць із цієї теми. Зміст бібліографічного видання містить структурні частини, назви яких відображають радянську історіографію і пропаганду через використання у відповідному контексті ідеологем «визволення» та «возз’єднання», і це, незважаючи на те, що істинність останніх уже спростували сучасні дослідники та Український інститут національної пам’яті. Такий стан провідного бібліографічного видання – це також результат непослідовної політики національної пам’яті із цих тем, відсутності відповідного законодавства упродовж тривалого часу, а нині його недосконалості. Жоден закон України, що стосується проблематики визвольної чи національно-визвольної боротьби у ХХ ст., не містить визначення цих термінів.

Ключові слова: бібліографічний покажчик «Історія України», структура змісту, тематика, національно-визвольний рух, звільнення, об’єднання українських земель, закон України.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-07

Номер

Розділ

Статті