Передумови та методологічні засади створення електронної бібліотеки в Державній науково-технічній бібліотеці України
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.2.2023.284647Анотація
Мета статті – обґрунтувати актуальність, передумови та методологічні засади створення електронної бібліотеки (ЕБ) науково-технічної інформації в Державній науково-технічній бібліотеці (ДНТБ) України. Методологія дослідження базується на поєднанні комплексу загальнонаукових методів аналізу, синтезу та прогнозування, а також на застосуванні системного, інформаційного, структурно-функціонального, порівняльного та термінологічного підходів. Наукова новизна роботи полягає в подальшому розвиткові поглядів на створення та функціонування електронної науково-технічної бібліотеки в умовах впровадження принципів відкритої науки та відкритого доступу до науково-інформаційних ресурсів. Висновки. Розробка та реалізація проєкту щодо створення ЕБ науково-технічної інформації в ДНТБ України сприятиме вирішенню низки важливих питань, зокрема: оптимізації та розширення дистанційного доступу вітчизняних і зарубіжних користувачів до документів бібліотечного фонду, реалізації віртуальної реконструкції розпорошених колекцій та фондів; інформаційної підтримки наукових, освітніх та виробничих проєктів; надання доступу до унікальних матеріалів – рідкісних книг, архівних документів, зокрема до їх спеціальних видів: патентних, нормативно-технічних, неопублікованих тощо; збереження оригіналів, які перебувають під загрозою зникнення або пошкодження.
Ключові слова: Державна науково-технічна бібліотека України, електронні інформаційні ресурси, електронна бібліотека, електронний каталог, повнотекстові бази даних, науково-технічна інформація, відкритий доступ, відкрита наука.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Олександра Москаленко, Олена Шмаглій
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.