Архіви науково-дослідних та освітніх установ у генеалогічних дослідженнях з історії науки і техніки
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.3.2023.290985Анотація
Мета роботи – проаналізувати особливості використання архівів науково-дослідних та освітніх установ як важливої складової джерельної бази генеалогічного дослідження з історії науки й техніки та встановити ступінь цифровізації архівних фондів. Методологія дослідження базується на теоретичних напрацюваннях з історії та суміжних наук, а також залученні основних підходів пізнання та діалектики, застосуванні принципів історичної науки, а саме: об’єктивність, науковість, історизм, всебічність, системність, конкретність; принципу конкретно-історичного підходу – історизму – цілісності джерела. Органічне поєднання загальнонаукових і спеціальних методів наукових досліджень у комплексі надають змогу здійснити всебічний аналіз означеної теми. У науковому пошуку використано методи узагальнення, аналогії, синтезу, аналізу, формальної логіки, а також історико-хронологічні, історико-порівняльні, історико-генетичні, історико-типологічні методи, що сприяло отриманню нових результатів у розкритті зазначеної теми. Наукова новизна статті полягає в актуалізації питання використання фондів архівів науково-дослідних та освітніх осередків при проведенні генеалогічних досліджень з історії науки і техніки. Запропоновано систематизацію історіографічних джерел, що містять інформацію генеалогічного характеру, охарактеризовано їх інформаційний потенціал. З’ясовано ступінь достовірності виявлених джерел та необхідність упровадження нових компонентів джерельної бази генеалогічних досліджень з історії науки і техніки. Набули подальшого розвитку методологічні основи відтворення родоводів українських учених на основі залучення репрезентативних, різнотипових джерел. Обґрунтовано необхідність цифровізації фондів архівів наукових та освітніх осередків, упровадження інформаційних технологій як головного чинника підвищення якості наукового пошуку.
Ключові слова: архів, джерельна база, генеалогічне дослідження, електронні ресурси, інформаційні технології, бібліотечна справа, документ.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Олена Тверитникова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.