ІНТЕРНЕТ-ПРЕДСТАВНИЦТВО БІБЛІОТЕК У ПЕРІОД СОЦІАЛЬНИХ ПОТРЯСІНЬ В УКРАЇНІ: ТЕМАТИКА КОНТЕНТУ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2409-9805.4.2023.294076Анотація
Метою статті є висвітлення інтернет-представництва українських бібліотек в умовах карантинних обмежень та воєнного стану, проаналізувати тематику представленого контенту. Методологічну основу статті становили інституціональний, системний, структурно-функціональний і соціокомунікаційний підходи. Також застосовано методи аналізу, когнітивний, синтезу, узагальнення та бібліотекознавчий. Наукова новизна дослідження полягає в аргументуванні адаптації функціонування українських бібліотек в умовах карантинних обмежень та воєнного стану бібліотеки України, коли вони переорієнтували свою роботу на дистанційну форму та запропонували онлайнові сервіси і електронні продукти, активно започатковували блоги, сторінки у соціальних мережах та створили YouTube-канали. Висновки. На сайті, блогах, сторінках соціальних мереж у складний період соціальних потрясінь бібліотеки України висвітлюють як новини бібліотечного життя, так і навчальні, розважальні, інформаційні, краєзнавчі матеріали. Створені бібліографічні, фактографічні, мультимедійні продукти допомагають репрезентувати культурне життя громад, творчі, літературні, культурні здобутки видатних краян та представити якнайкраще надбання України світові. Епідемія, а потім повномасштабна війна поставили українські бібліотеки у ситуацію, коли треба швидко реагувати на нагальні потреби суспільства і робити це переважно за допомогою онлайнових сервісів. Саме це і стало для більшості випробуванням на життєздатність і стійкість, на професіоналізм і затребуваність. У цей час було створено більшість важливих і потрібних ресурсів, започатковано блоги, сторінки у різних соціальних мережах, засновано YouTube-канали, активно впроваджувалися нові інформаційні технології і продукти у бібліотечні процеси. Лише через активний розвиток українські бібліотеки будуть затребуваними та корисними у цифрову епоху.
Ключові слова: бібліотеки України, бібліотечна справа, інформаційне суспільство, контент, цифровізація, сайт бібліотеки, цифровізація.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Лілія Кравець
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.