Про журнал

Галузь та проблематика

В журналі публікуються нові дані теоретичних і експериментальних геофізичних досліджень, матеріали про закономірності розподілу різних фізичних полів Землі, питання комплексного вивчення глибинної будови літосфери, сучасної геодинаміки та прогнозу землетрусів, результати досліджень фізичних властивостей мінеральної речовини в різних РТ-умовах, роботи в області геотермії, палеомагнетизму, геофізики світового океану, пошуків і розвідки корисних копалин геофізичними методами та ін. Публікуються також методичні та апаратурні розробки, матеріали дискусій, рецензії, повідомлення про наукові наради та інша інформація.

Процес рецензування

Загальні положення

Геофізичний журнал дотримується процесу подвійної сліпої експертної оцінки. Рукопис анонімно рецензують не менше двох провідних спеціалістів у відповідній галузі геофізики. Процедура рецензування є анонімною як для рецензентів, так і для авторів. Автори можуть пропонувати для своєї роботи кандидатури незалежних рецензентів (редакційна колегія з розумінням ставиться до таких побажань, але залишає за собою право призначати рецензентів, здатних для найбільш кваліфікованого аналізу роботи).

Рецензентів інформують про те, що надіслані їм рукописи є приватною власністю авторів і відносяться до відомостей, що не підлягають розголошенню.

Рішення рецензента не є остаточним. Автор статті має право надати аргументовану відповідь до редакції журналу у разі незгоди з рішенням рецензента. Стаття може бути направлена на додаткове рецензування або на узгодження в редакційну колегію. При вирішенні спірних питань, що виникли в процесі рецензування статті, остаточним є рішення редколегії.

У разі відхилення рецензентом статті редакція надсилає автору письмове повідомлення.

Стаття, надіслана автору на переробку, має бути повернена у виправленому вигляді протягом 3-х тижнів. До переробленого варіанту статті необхідно додати лист від авторів, що містить відповіді на всі зауваження і пояснює всі зміни, зроблені в статті.

Виправлений авторами варіант статті, погоджений з рецензентом, вважається остаточним і має бути підписаний рецензентом та науковим редактором «До друку», після чого заміни тексту, рисунків або таблиць стають неприпустимими.

Порядок рецензування

    Надіслана стаття реєструється в момент надходження до редакції через сайт журналу.

    Наукові редактори журналу приймають рішення про вибір рецензентів для даного рукопису відповідно до його тематики.

    Матеріали рукопису посилаються на рецензування двом рецензентам. Строк рецензування – два тижні.

    Після отримання рецензій на рукопис, редакція направляє їх автору. У разі позитивної рецензій рукопис готується до публікації. У разі необхідності переробки рукопису, автор опрацьовує статтю, враховуючи всі зауваження та побажання рецензента.

    Перероблений варіант рукопису відправляється на повторне рецензування.

    Рукопис, що отримав позитивну рецензію затверджується до публікації науковим редактором, потім розглядається та затверджується до публікації на засіданні редколегії.

    Затверджений редколегією рукопис передається до редакції для подальшої підготовки до публікації.

Політика відкритого доступу

До лютого місяця 2023 року Геофізичний журнал виходив за ліцензією Creative Commons (CC BY 4.0)

Починаючи з №2 за 2023 рік журнал постачає читачам контент у миттєвому відкритому доступі за ліцензією Creative Commons ("Із зазначенням авторства - Некомерційне використання - Поширення на тих же умовах") 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0).

Користувачі мають право вільно читати, завантажувати, копіювати і роздруковувати представлені матеріали, здійснювати пошук контенту та посилатись на опубліковані статті, поширювати їх повний текст і використовувати з будь-якою законною некомерційною метою (в тому числі з навчальною або науковою) та обов'язковим посиланням на авторів робіт і первинну публікацію у цьому журналі.

Політика самостійного архівування 

Автори мають право зробити свою статтю загальнодоступною згідно з умовами міжнародної ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 (CC BY-NC-SA 4.0). Автори можуть ділитися та поширювати свою статтю в інституційному чи іншому некомерційному сховищі за вибором автора без ембарго.

Основні принципи наукової етики

ОБОВ’ЯЗКИ РЕДАКЦІЙНОЇ КОЛЕГІЇ ТА РЕДАКТОРІВ

Редакційна колегія Геофізичного журналу у своїй діяльності підтримує політику видавництва Elsevier (Publishing Ethics), спрямовану на дотримання принципів видавничої етики та керується положеннями з етики наукових публікацій (Committee on Publication Ethics — COPE (http://publicationethics.org/)). Дотримання правил етики наукових публікацій всіма учасниками цього процесу сприяє забезпеченню прав авторів на інтелектуальну власність, підвищенню якості видання в очах світової наукової спільноти і виключенню можливості неправомірного використання авторських матеріалів в інтересах окремих осіб. Рекомендації, розроблені у видавництві Elsevier, засновані на діючий політиці видавництва і є однією зі складових рецензування статтей та видання Геофізичного Журналу.

Рішення щодо опублікування статті

Це рішення завжди має прийматися на основі перевірки вірогідності поданих даних та важливості роботи для дослідників і читачів. Головний редактор не повинен мати ніякого конфлікту інтересів стосовно статей, які він відхиляє чи приймає. Головний редактор журналу несе відповідальність за рішення про те, які з поданих до журналу статей прийнято до публікації, а які відхилено. При цьому він керується політикою журналу і такими юридичними вимогами як недопущення наклепу, плагіату і порушення авторського права. Також у разі ухвалення рішення про публікацію головний редактор журналу може радитися з членами редакційної колегії та рецензентами.

Справедливість

Головний редактор має оцінювати рукопис виключно за її науковим змістом, незважаючи на расову приналежність, стать, сексуальну орієнтацію, релігію, національність, етнічне походження, громадянство або політичні погляди авторів рукопису.

Конфіденційність

Головний редактор, співробітники редакції, члени редакційної колегії журналу повинні не розкривати ніяку інформацію про представлені рукописи кому-небудь іншому, крім автора(ів), потенційних та призначених рецензентів, консультантів редакційної ради, а також видавця.

Розголошення відомостей і конфлікт інтересів

Неопубліковані дані, одержані із представлених до розгляду рукописів, не повинні використовуватися головним редактором, співробітниками редакції, членами редакційної колегії для особистих цілей або передаватися третім особам (без письмового дозволу автора).

Головний редактор не повинен допускати до публікації інформацію, якщо є достатньо підстав вважати, що вона є плагіатом. Стаття в разі прийняття до публікації, розміщується у відкритому доступі; авторські права зберігаються за авторами.

Вивчення скарг етичного характеру

Головний редактор спільно з видавцем не повинні залишати без відповіді претензії, що стосуються розглянутих рукописів або опублікованих матеріалів. У разі виявлення конфліктної ситуації вони мають прийняти всі необхідні заходи для відновлення порушених прав, а за виявлення помилок – сприяти публікації виправлень чи спростувань. Кожен оголошений випадок неетичної поведінки щодо публікації має бути вивчений, навіть якщо він був виявлений через роки після публікації статті.

ОБОВ’ЯЗКИ РЕЦЕНЗЕНТІВ

Участь у рішеннях редакційної ради

Рецензування допомагає редактору у прийнятті рішення про публікацію роботи, а через його зв’язок з автором може також допомогти йому поліпшити роботу. UBJ поділяє позицію видавництва Elsevier http://www.elsevier.com/wps/find/intro.cws_home/publishing в тому, що всі вчені, які бажають публікувати статті, мають моральний обов’язок брати участь у рецензуванні.

Оперативність

Рецензент, який не вважає себе фахівцем з тематики статті або знає, що її оперативне рецензування неможливо, має сповістити про це головного редактора і відмовитися від рецензування.

Конфіденційність

Кожний отриманий для рецензування рукопис має розглядатися як конфіденційний документ. Його не можна показувати або обговорювати з іншими особами за винятком осіб, уповноважених редактором.

Стандарти об’єктивності

Рецензент має бути об’єктивним. Неприпустимі персональні зауваження автору. Рецензент повинен висловлювати свою думку чітко й аргументовано.

Визнання джерел

Якщо на вже опубліковану роботу авторами не було зроблено посилання, рецензентові слід відзначити цей факт. Будь-яке твердження в рецензії про те, що деяке спостереження, висновок або аргумент у рецензованій статті вже раніше зустрічалися в літературі, має супроводжуватися відповідним посиланням. Рецензент також повинен звертати увагу головного редактора на значну схожість або частковий збіг рецензованої статті з будь-якою іншою, раніше опублікованою.

ОБОВ’ЯЗКИ АВТОРІВ

Автори мають усвідомлювати, що несуть персональну відповідальність за наданий текст рукопису.

Стандарти публікації

Автори рукописів оригінальних досліджень повинні надати точний звіт про виконану роботу і достовірні результати проведених досліджень, а також об’єктивне обговорення її значущості. Робота має містити достатньо детальної інформації і посилань, щоб інші дослідники могли її повторити. Свідомо неправдиві, викривлені або фальсифіковані твердження прирівнюються до неетичної поведінки і є несприйнятними.

Доступ до даних та їх збереження

Авторам може бути запропоновано представити для експертної оцінки вихідні дані щодо з їхньої роботи, і слід бути готовими надати публічний доступ до цих вихідних даних, якщо це є можливим. Ці дані необхідно зберігати протягом розумного часу після публікації статті.

Оригінальність і плагіат

Автора повинні гарантувати, що результати дослідження, викладені в рукописі, є абсолютно оригінальною роботою. У разі використання фрагментів чужих робіт та/або запозичення тверджень інших авторів має бути відповідним чином відмічено посиланням або зазначено у тексті статті. Надмірні запозичення, а також плагіат в будь-яких формах, включаючи неоформлені цитати, перефразування або присвоєння прав на результати чужих досліджень є неетичними і несприйнятними діями. Статті, що є компіляцією з матеріалів, опублікованих раніше іншими авторами, без творчої переробки їх і власного авторського осмислення редакцією журналу до публікації не приймаються.

Редакція Журналу категорично засуджує використання плагіату в рукописах статей і проводить перевірку з допомогою інструментів сайту  strikeplagiarism.com. Якщо частка оригінального тексту складає менше 85%, стаття не публікується, а автори отримують попередження і вносяться в чорний список. Автори, у яких плагіат буде виявлено повторно, більше ніколи не зможуть публікуватися у Геофізичному журналі.

Численні, дублюючі або одночасні публікації

Як правило, автори не мають публікувати матеріал, в якому описується одне й те саме дослідження більш ніж в одній статті. Подання одного і того самого рукопису більш ніж в один часопис одночасно є неетичною поведінкою і неприпустимо.

Автору не слід представляти для розгляду вже опубліковану статтю в іншому журналі. Іноді допустимо публікувати в більш ніж одному журналі статті в іншому вигляді (наприклад, переклад), але за умови дотримання вимог: автори і редактор опублікованої роботи повинні дати згоду на повторну публікацію, яка має бути ідентичною у вихідному документі за викладенням даних та їх інтерпретацією. У разі повторної публікації має бути зроблено посилання на раніше опубліковану статтю і вказано в чому суттєва відмінність нової роботи від попередньої.

Визнання джерел

Автори повинні визнавати внесок усіх осіб, які так чи інакше вплинули на хід дослідження або визначили характер представленої наукової роботи. Зокрема, у статті має бути зроблені бібліографічні посилання на публікації, які мали значення під час проведення досліджень. Інформацію, отриману у приватній розмові, за листування або обговорення із третіми особами, не слід використовувати без отримання від них відкритого письмового дозволу. Всі джерела мають бути розкриті. Інформація, отримана в ході конфіденційної діяльності, наприклад, під час рецензування рукописів або заяв на отримання гранту, не має бути використана без явно вираженого письмового дозволу з боку автора інформації, залученого в таку конфіденційну діяльність.

Авторство роботи

Авторство має обмежуватися тими особами, хто вніс значний внесок в концепцію, планування або інтерпретацію результатів дослідження. Слід гарантувати правильний склад списку співавторів роботи. У числі співавторів статті необхідно вказати всіх осіб, які зробили істотний інтелектуальний внесок в її концепцію, структуру, а також у проведенні роботи або інтерпретацію результатів поданої роботи. Іншим особам, які брали участь в деяких аспектах роботи, має бути висловлена подяка. Автор повинен також гарантувати, що всі співавтори ознайомлені з остаточним варіантом статті, схвалили його і згодні з її поданням до публікації. Усі зазначені в статті автори несуть публічну відповідальність за зміст статті. Якщо стаття є мультидисциплінарною роботою, співавтори можуть бути відповідальні за свій особистий внесок, залишаючи колективну відповідальність за загальний результат. Серед співавторів неприпустимо давати прізвища, які не брали участь в дослідженні.

Розголошення відомостей і конфлікт інтересів

Автори в своїх рукописах повинні вказувати всі джерела фінансування роботи, заявляти про можливі конфлікти інтересів, які можуть вплинути на результати дослідження, їх інтерпретацію, а також на судження рецензентів. Прикладами потенційних конфліктів інтересів, які мають бути оприлюднені, є: робота за наймом, консультування, акціонерна власність, виплата гонорарів, оплата показань експертизи, заявка на патент або її реєстрація, отримання грантів або іншого фінансування. Потенційні конфлікти інтересів мають стати відомими як можна раніше.

Фундаментальні помилки в опублікованих роботах

У разі виявлення істотних помилок або неточностей в статті на етапі її розгляду або після її опублікування слід негайно повідомити про це редакцію журналу і прийняти спільне рішення про визнання помилки та/або її виправлення в максимально короткий термін. Якщо редакція журналу дізнається від третьої особи, що опублікована робота містить суттєві помилки, автор зобов’язаний негайно виправити їх, або ж надати редакції докази правильності представленої ним інформації.

Періодичність видання

Журнал виходить 1 раз на 2 місяці

Планування виходу журналу передбачає:

подання статті для опублікування у найближчому номері до 20 числа кожного непарного місяця; публікування цієї статті до 30 числа наступного (парного) місяца.

Таким чином, виход в світ номерів по місяцях: лютий, квітень, червень, серпень, жовтень, грудень

Архівація

Журнал використовує паралельне цифрове архівування і підключений до мережі зберігання наукової інформації LOCKSS

Публікації журналу архівуються у базі «Наукова періодика України» Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського

Sponsors

Історія журналу

Геофізичний журнал створений у 1979 р. Впродовж всього свого існування на сторінках журналу висвітлювалися нові дані теоретичних і експериментальних досліджень, матеріали про закономірності розподілу різних фізичних полів Землі, питання комплексного вивчення глибинної будови літосфери, сучасна геодинаміка і прогноз землетрусів, результати досліджень фізичних властивостей мінеральної речовини в різних умовах, роботи в області геотермії, палеомагнетизму, геофізики Світового океану, пошуків і розвідки корисних копалин геофізичними методами і ін.