Розрахункові акселерограми для прямого динамічного методу визначення сейсмічних навантажень
DOI:
https://doi.org/10.24028/gzh.0203-3100.v41i4.2019.177389Ключові слова:
seismic microzoning, designed accelerograms, direct dynamic method for determining seismic loads, peak ground accelerationАнотація
Для розрахунку сейсмостійкості об’єктів на сейсмічні навантаження прямим динамічним методом потрібні розрахункові акселерограми для конкретного будівельного майданчика. Показано, що використання акселерограм, які не враховують підсилювальні властивості ґрунту конкретної ділянки дослідження, може призвести до некоректних інженерних і конструкторських розрахунків сейсмостійкості будівель. Розглянуто питання різниці максимального прискорення при одному і тому самому вхідному русі (у вигляді акселерограми) на різних ділянках, розташованих близько одна до одної. Наведено результати моделювання підсилення одного і того самого вхідного руху ґрунтовими товщами двох різних ділянок. Ділянки мають подібну геологічну структуру. Корінні породи залягають на тій самій глибині. Географічно ділянки розташовані на відстані 10 км одна від одної у Києві на правому березі Дніпра. За таких умов при проектуванні сейсмостійких об’єктів інженери-конструктори для розрахунків поєднання аварійних навантажень з урахуванням сейсмічного впливу зазвичай використовують один і той самий набір проектних акселерограм. Згідно з результатами моделювання, підсилення ґрунту за однакового вхідного руху, навіть на близько розташованих ділянках і, на перший погляд, з подібною геологічною структурою, може суттєво різнитися. Така розбіжність зумовлена різноманіттям ґрунтових умов і особливостями поширення в них сейсмічної хвилі, тобто фільтрувальними сейсмічними властивостями ґрунтів. Використання розрахункових акселерограм, які не враховують фільтрувальні властивості ґрунтів на конкретному досліджуваному майданчику, призводить до некоректних інженерних і конструкторських розрахунків сейсмостійкості будівель. Показано, що акселерограми слід розраховувати тільки з урахуванням фільтрувальних властивостей ґрунтів для конкретних майданчиків передбачуваного сейсмостійкого будівництва, що дає змогу досягти необхідної сейсмостійкості за одночасного зниження вартості об’єкта.Посилання
Kendzera, A. V., & Semenova, Yu. V. (2017). Deformation Characteristics of Computational Model of soil strata. Visnyk Kyyivskoho natsionalnoho universytetu imeni Tarasa Shevchenka. Heolohiya, (78), 17―29 (in Ukrainian).
Building in seismic regions of Ukraine: SBS V.1.1-12: 2014, (2014). Kiev: Building Ministry of Ukraine, 84 p. (in Ukrainian).
Budhu, M., (2011). Soil Mechanics and Foundations. 3rd ed. Wiley, Hoboken, NJ.
Dhakal, Y. P., Kunugi, T., Kimura, T., Suzuki, W., & Aoi, S. (2019). Peak ground motions and characteristics of nonlinear site response during the 2018 Mw 6.6 Hokkaido eastern Iburi earthquake. Earth, Planets and Space, 71. https://doi.org/10.1186/s40623-019-1038-2.
ProShake Ground Response Analysis Program, version 1.1. User’s Manual, EduPro Civil Systems. Washington, USA, 1998, 54 p.
Schnabel, P. B., Lysmer, J., & Seed, H. B. (1972). SHAKE: A computer program for earthquake response analysis of horizontally layered sites. Report No. EERC 72-12. Berkeley, California: Earthquake Engineering Research Center, University of California, 102 p.
Towhata, I. (2008). Geotechnical Earthquake Engineering. Berlin Heidelberg: Springer Verlag.
Yoshida, N. (2015). Seismic Ground Response Analysis. Vol. 36. Geotechnical, Geological and Earthquake Engineering. Dordrecht: Springer Netherlands, 365 p. http://link.springer.com/10.1007/978-94-017-9460-2.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Геофізичний журнал
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
1. Автори зберігають за собою авторські права на роботу і передають журналу право першої публікації разом з роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати дану роботу з обов'язковим зазначенням авторства даної роботи і посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі .
2. Автори зберігають право укладати окремі, додаткові контрактні угоди на не ексклюзивне поширення версії роботи, опублікованої цим журналом (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
3. Авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховище або на їх персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даними журналом, так як це може привести до продуктивної обговоренню, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивись The Effect of Open Access).