Модель головних компонент в сейсмічності зони Вранча
DOI:
https://doi.org/10.24028/gzh.0203-3100.v42i1.2020.195474Ключові слова:
a method of basic components, probabilistic analysis of seismic hazard (PSHA), Statistical Package for the Social Sciences (SPSS)Анотація
Сейсмічні процеси відбуваються та поширюються в часі та просторі під впливом внутрішнього детермінізму глобальної тектоніки. Невизначеності, пов’язані з переплетенням внутрішніх фізичних полів Землі і гравітаційної сили небесних тіл, та їх вплив на глобальну тектоніку вносять елемент випадковості у моделі сейсмічності. Сейсмічні процеси складні й різноманітні, оскільки їх формування зумовлене складними, різноманітними геолого-геофізичними процесами, що відбуваються в надрах Землі, і характеризуються великою кількістю різних параметрів, а результати спостережень над ними мають вигляд багатовимірних випадкових величин. При дослідженні таких багато параметричних процесів постає питання стосовно виключення частин параметрів або заміни їх меншим числом будь-яких функцій від них із збереженням при цьому всієї інформації. Для вирішення цього завдання застосовано факторний аналіз , який ґрунтується на визначенні мінімального числа факторів , що складають найбільшу частку дисперсії даних. У дослідженні складної природи сейсмічності факторний аналіз допомагає глибше зрозуміти сутність сейсмічних процесів, тому що взаємозалежність сейсмічних параметрів має бути зумовленою зв’язками між параметрами, виявлення яких є завданням факторного аналізу. Сучасні моделі сейсмічності й теорії, що пояснюють виникнення землетрусів, базуються на непрямих даних, переважно на сейсмічних спостереженнях. Основною метою геофізичних досліджень є розв’язання оберненої задачі, тобто визначення будови середовища за спостереженнями над характеристиками фізичних полів. Особливості сейсмічної дії кожного землетрусу визначають за такими його характеристиками, як тектоніка, глибина розміщення вогнища, механізм, геометрія вогнища, напрямок і перебіг процесу розриву гірських порід та інші параметри. Картина макросейсмічного поля є відображенням впливу всіх цих факторів і локальних геологічних особливостей на прояв сейсмічного ефекту в точках земної поверхні.
Посилання
Alkaz, V.G. (2007). Basics of seismic hazard and seismic hazard prediction risk of the territory of the Republic of Moldova. Chisinau, 229 p. (in Russian).
Bakhtin, A.I., Nizamutdinov, N.M., Khasanova, N.M., & Nurieva, E.M. (2007). Factor analysis in geology. Kazan: Kazan University Press, 32 p. (in Russian).
Basimov, M. (2011). Mathematical methods in psychological research. LAP, Lambert Academic Publishing, 192 p.
Burtiev, R. (2017). Seismic Hazard Assessment Method Based on the Stochastic Models of Seismicity. Bulletin of the International Institute of Seismology and Earthquake Engineering, 51, 22―31.
SPSS Trends 14.0. (2005). Retrieved from htttp://www.spss.com/wordwide.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Геофізичний журнал
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
1. Автори зберігають за собою авторські права на роботу і передають журналу право першої публікації разом з роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати дану роботу з обов'язковим зазначенням авторства даної роботи і посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі .
2. Автори зберігають право укладати окремі, додаткові контрактні угоди на не ексклюзивне поширення версії роботи, опублікованої цим журналом (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
3. Авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховище або на їх персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даними журналом, так як це може привести до продуктивної обговоренню, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивись The Effect of Open Access).