Динаміка виснаження нафтоносного пласта
DOI:
https://doi.org/10.24028/gj.v44i5.272333Ключові слова:
комп’ютерне моделювання, фільтраційні процеси, виснаження нафтоносного пластаАнотація
З метою дослідження динаміки виснаження у неоднорідних нафтоносних пластах на основі комбінованого скінченно-елементно-різницевого методу для нестаціонарної задачі п’єзопровідності проведено чисельне моделювання розподілу падіння пластового тиску в околі діючої свердловини з урахуванням неоднорідного розподілу фільтраційних характеристик усередині та на межах пласта. Розроблений метод розв’язання нестаціонарної задачі п’єзопровідності у деформованих нафтоносних пластах дає змогу адекватно на кількісному рівні описувати розподілення тиску в неоднорідному пласті між системами видобувних і нагнітальних свердловин у реальних умовах експлуатації. Показано, що процеси виснаження в околі робочої свердловини переважно залежать від інтенсивності видобутку нафти та ступеня інфільтрації на межах пласта і меншою мірою від фільтраційних параметрів усередині пласта. Таким чином, для утримання належного рівня видобутку нафти у пласті необхідно забезпечити, з використанням сучасних технологій (системи нагнітальних свердловин) достатній приплив нафтової фази на межах розглянутої ділянки пласта. Показано, що в разі низької інфільтрації нафтової фази на межах ділянки пласта швидкість виснаження прямо пропорційна потужності видобутку свердловини. При цьому зниження проникності пласта приводить до уповільнення процесів виснаження. Граничне значення коефіцієнта інфільтрації на межах пласта дорівнює 10–7 м, що дає змогу досягнути промислового видобутку нафти. При цьому час виходу на стаціонарний режим прямо пропорційно залежить від коефіцієнта проникності нафти всередині пласта. В разі розміщення системи видобувних і нагнітальних свердловин у неоднорідних пластах нафтоносного родовища необхідно виконати системний аналіз ступеня виснаження робочих ділянок пластів з метою такого їх розміщення, яке б забезпечувало ефективну динаміку процесів фільтрації навколо цих свердловин.
Посилання
Aziz, H., & Settari, Je. (2004). Mathematical modeling of reservoir systems. Moscow: Edition of the Institute of Computer Research, 416 p. (in Russian).
Basniev, K.S., Dmitriev, N.M., & Rozenberg, G.D. (2003). Oil-and-gas hydromechanics: textbook for universities. Moscow: Edition of the Institute of Computer Research, 479 p. (in Russian).
Kanevskaya, R.D. (2003). Mathematical modeling of the development of hydrocarbon deposits. Moscow: Edition of the Institute of Computer Research, 2003, 128 p. (in Russian).
Koshlyak, V.A. (2002). Granitoid reservoirs of oil-and-gas. Ufa: Tau, 256 p. (in Russian).
Lebedinec, I.P. (1997). Study and development of oil fields with fractured reservoirs. Moscow: Nau-ka, 231 p. (in Russian).
Lubkov, M.V. (2017). Modeling of the productive pressure in the heterogeneous oil reservoirs. Geoinformatika, 63(3), 23—29 (in Ukrainian).
Мishchenko, I.Т. (2015). Downhole oil production. Moscow: The publishing center of the National University of Oil-and-Gas «Gubkin University», 448 p. (in Russian).
Сhen, Z., Huan, G., & Ma, Y. (2006). Computational methods for multiphase flows in porous media. Philadelphia: Society for Industrial and Applied Mathematics, 521 p.
Ertekin, T., Abou-Kassem, J.H., & King, G.R. (2001). Basic applied reservoir simulation. Texas: Richardson, 421 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
1. Автори зберігають за собою авторські права на роботу і передають журналу право першої публікації разом з роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати дану роботу з обов'язковим зазначенням авторства даної роботи і посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі .
2. Автори зберігають право укладати окремі, додаткові контрактні угоди на не ексклюзивне поширення версії роботи, опублікованої цим журналом (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
3. Авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховище або на їх персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даними журналом, так як це може привести до продуктивної обговоренню, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивись The Effect of Open Access).