Донбаська аномалія електропровідності у валу Карпінського
DOI:
https://doi.org/10.24028/gj.v44i6.273642Ключові слова:
геомагнітні варіації, магнітотелуричне зондування, магнітоваріаційне профілювання, аномалія електропровідності, вал КарпінськогоАнотація
Донбаський складчастий пояс (ДСП) і вал Карпінського (ВК) є суміжними частинами системи витягнутих осадових басейнів, що утворюють лінеамент від Польщі через Прип’ятський прогин у Білорусі, Дніпровсько-Донецький басейн (ДДБ) і ДСП в Україні, ВК у Росії, через Каспійське море та через Мангишлак у Туранській плиті в Азії.
У ДСП відбулося підняття осадових відкладів мезозойсько-кайнозойського віку і подальша ерозія оголила кам’яновугільні вугленосні товщі. На відміну від порід ДСП палеозойські породи у ВК вкриті відкладами мезозойсько-кайнозойського віку потужністю 1—3 км, і продуктивні структури більш раннього віку не можуть бути впевнено досліджені у ВК геологічними методами. Отже, геофізичні методи є перспективним підходом для дослідження глибинної будови ВК. Стаття присвячена електромагнітним дослідженням електропровідності гірських порід методами магнітоваріаційного профілювання та магнітотелуричного зондування. У попередній статті, що вийшла другом 2022 р., детально описано результати електромагнітних досліджень ДСП. За допомогою даних МВП було виявлено інтенсивну Донбаську аномалію електропровідності, яка проходить уздовж Головної антикліналі Складчастого Донбасу. Параметри ДСП: максимально можлива глибина центру аномальних струмів h=18±2 км. Максимум частотної характеристики Т0≈3600 с дає повну поздовжню провідність G=(8±2)·108 См·м. 70 досліджень МТЗ на періодах 0,1—3000 с дають дві провідні смуги, верхній край яких змінюється від 0,3 до 5 км. Смуги паралельні осі ДСП їх розглянуто як частина у цього поясу. Дуже велике значення G дає змогу зробити припущення, що аномальне тіло простягається на значну глибину. Вісь ДСП просторово збігається з інтенсивною (до 90 мВт/м2) глибинною аномалією теплового потоку. Цей факт свідчить про те, що природа нижньої частини ДСП може бути спричинена частковим плавленням. Теоретичні оцінки показують, що над сильно витягнутими провідниками виникають інтенсивні аномальні поля геомагнітних варіацій. Тому є підстави очікувати, що аномалія продовжується у східному напрямку. Ми знайшли два профілі МТЗ, що містять аномалії з приблизно такими ж параметрами, як ДСП; обидві аномалії в межах валу Карпінського. Подано оригінальні матеріали, зроблено доповнення та уточнення в їх інтерпретації та описі. Основний висновок: параметри аномалії на трьох профілях приблизно однакові, і можна з високою ймовірністю припустити існування єдиної аномалії електропровідності Донбасу та валу Карпінського загальною довжиною понад 500 км і поздовжньою електропровідністю G≈8·108 См·м.
Посилання
Bersin, R.G., Suleymanov, A.K., Filin, S.I., Bubnov, V.P., Alexanova, E.D., Yakovlev, A.G., & Pushkarev, P.Yu. (2003). Electrical surveys by the MTS method on the Morozovsk-Kamyshev profile. Fifth geophysical readings named by V.V. Fedynsky (pp. 121—122). Moskow, GEON (in Russian).
Feldman, I.S. (2018). Geoelectric structure and nature of the conductivity of the earth’s crust. Conference «GeoEurasia 2018», Moscow, February 5—8 (in Russian).
Popov, V.S. (1963). Tectonics of the Donets Basin. In Geology of coal deposits of the USSR (Vol. 1, pp. 103—152). Moskow: Gosgeoltechizdat (in Russian).
Rokityansky, I.I. (1982). Geoelectromagnetic investigation of the Earth’s crust and upper mantle. Berlin-Heidelberg-New York: Springer Verlag, 381 p.
Rokityansky, I.I. (1975). Investigation of electrical conductivity anomalies by magnetovariational profiling. Kiev: Naukova Dumka, 279 p. (in Russian).
Rokityansky, I.I., & Tereshyn, A.V. (2022). Donbas geoelectrical structure. Geofizicheskiy Zhurnal, 44(1), 158—172. https://doi.org/10.24028/gzh.v44i1.253717.
Yegorova, T.P., Stephenson, R.A., Kostyuchenko, S.L., Baranova, E.P., Starostenko, V.I., & Popolitov, K.E. (2004). Structure of the lithosphere below the southern margin of the East European Craton (Ukraine and Russia) from gravity and seismic data. Tectonophysics, 381(1-4), 81—100. https://doi.org/10.1016/j.tecto.2002.08.003.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
1. Автори зберігають за собою авторські права на роботу і передають журналу право першої публікації разом з роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати дану роботу з обов'язковим зазначенням авторства даної роботи і посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі .
2. Автори зберігають право укладати окремі, додаткові контрактні угоди на не ексклюзивне поширення версії роботи, опублікованої цим журналом (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
3. Авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховище або на їх персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даними журналом, так як це може привести до продуктивної обговоренню, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивись The Effect of Open Access).