Визначення петрофізичних параметрів колекторів перспективних горизонтів і пластів родовища Булла-Деніз на підставі комплексних свердловиних даних (з використанням програмного забезпечення Techlog)

Автор(и)

  • K.A. Kerimova Azerbaijan State Oil and Industry University,Baku,Azerbaijan, Азербайджан
  • U.Y. Samadli Azerbaijan State Oil and Industry University, Baku, Azerbaijan, Азербайджан

DOI:

https://doi.org/10.24028/gj.v46i4.310472

Ключові слова:

свердловина, каротаж, Techlog, інтерпретація, густина, пористість, ефективна пористість, насиченість, сланець, водонафтовий контакт

Анотація

Родовище Булла-Деніз, що досліджене глибокими свердловинами, не було повністю розвідано, назважаючи на те, що введено в експлуатацію 1975 р. Отже, свердловинами розкрито перетин відкладів продуктивної товщі (ПТ), пробурено доверху групи Кирмаки. Відклади світ підкирмакинської та гала на території родовища не розкрито.
З цього погляду такі важливі питання, як детальне вивчення родовища Булла-Деніз, оцінювання його горизонтів і пластів з точки зору продуктивності, визначення петрофізичних параметрів та підрахунок запасів актуальні й сьогодні.
У статті розглянуто питання визначення петрофізичних параметрів пластів колекторів, підрахунку запасів нафти та визначення водонафтового контакту за комплексними даними геофізичних досліджень свердловин на перспективних горизонтах і пластах продуктивної товщі родовища Булла-Деніз.
Для розв’язання задачі за допомогою програмного забезпечення Techlog були проведені дослідження загальної та ефективної пористості, глинистості, проникності, нафтогазононасиченості та водонасиченості колекторських пластів у перспективних пластах за продуктивністю на підставі комплексних даних геофізичних досліджень свердловин шесті розрізів свердловин нафтогазоконденсатного родовища Булла-Деніз. За заданими нами параметрами розрахований загальний обсяг нафти у свердловинах блоків А і Б, розділених розломами, визначено інтервали водонафтового контакту та проведено кореляцію пластів для свердловин, що належать кожному блоку.

За даними щільнісного каротажу розраховано значення загальної та ефективної пористості колекторів для кожного розрізу свердловин і побудовано криві, що характеризують зміну цих параметрів на інтервалі дослідження. З огляду на те, що ці параметри є динамічними параметрами колекторних шарів, інтервали колекторних
шарів розрізу визначалися за цими встановленими кривими.
Під час дослідницької роботи для кожної дослідженої ділянки свердловини з використанням даних електричного каротажу та програмного забезпечення Techlog визначено інтервали водонафтового контакту, параметри нафто- і водонасиченості та побудовано криві їхньої зміни за глибиною. За цими кривими визначено інтервали водоносних і нафтоносних шарів у розрізі. Виявлення водонафтового контакту має наукове та практичне значення при визначенні характеру меж нафтової та водної зон у пласті та виділенні обводнених продуктивних пластів.
За середніми значеннями параметрів родовища Булла-Деніз розраховано обсяг нафти окремо у блоках А і Б, розділених розломом, і загальний обсяг нафти у досліджуваній площі.
Отримані результати дають підставу для формування науково-практичної думки щодо фільтраційно-ємнісних характеристик пластів-колекторів тих чи інших родовищ, а також для детального визначення петрофізичних параметрів, взаємозв’язку між ними, безпомилкового розрахунку запасів на родовищах.

Посилання

Archie, G.E. (1952). Classification of carbonate reservoir rocks and petrophysical considerations. AAPG Bulletin, 36(2), 218—298.

Dandekar, A.Y. (2013). Petroleum Reservoir Rock and Fluid Properties. International Standard Book, 508 p.

Kerimova, K.A. (2023). Study of petrophysıcal parameters of productıve serıes by use of well data. Geophysical Journal, 45(3), 135―142. https://doi.org/10.24028/gj.v45i3.282421.

Lyaka, A.L., & Mulibo, G.D. (2018). Petrophysical Analysis of the Mpapai Well Logs in the East Pande Exploration Block, Southern Coast of Tanzania: Geological Implication on the Hydrocarbon Potential. Open Journal of Geology, 8(8), 781―802. https://doi.org/10.4236/ojg.2018.88046.

Pashayev, N.V. (2010). Processing and interpretation of geophysical survey data of wells. Textbook, Baku, 293 p. (in Azerbaijan).

Salmanov, A.M., Maharramov, B.I., & Qaragozov, E.Sh. (2023). Geology and indicators of oil and gas field development in arid regions of Azerbaijan. Baku: MSY LLC publishing house, 624 p. (in Azerbaijani).

Samadzadeh, A.A. (2023). Assessment of the quality reservoirs for some deposits of the Baku Archipelago. SOCAR Proceedings, (1), 013―018 (in Russian).

Seyidov, V.M., & Kerimova, K.A. (2018). Geophysical research methods and interpretation. Baku, 233 p. (in Azerbaijan).

Seyidov, V.M., & Khalilova, L.N. (2023). Evolution of hydrocarbon deposits in the South Caspian Basin. Geofizicheskiy Zhurnal, 45(3), 126―134. https://doi.org/10.24028/gj.v45i3.282420.

Schlumberger. (2015). Techlog Wellbore Software Platform version 2015.1. Retrieved from: www.software.slb.com.

Yusifov, X., & Aslanov, B. (2018). Oil and Gas Basins of Azerbaijan. Baku: Mars Print, 324 p. (in Azerbaijan).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-02

Як цитувати

Kerimova, K., & Samadli, U. (2024). Визначення петрофізичних параметрів колекторів перспективних горизонтів і пластів родовища Булла-Деніз на підставі комплексних свердловиних даних (з використанням програмного забезпечення Techlog). Геофізичний журнал, 46(4). https://doi.org/10.24028/gj.v46i4.310472

Номер

Розділ

Статті