АНАЛІЗ СЮЖЕТУ УКРАЇНСЬКОЇ ІКОНИ ХШ-ХУШ СТ. "УСПІННЯ БОГОРОДИЦІ"
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-0285.1.2017.148929Ключові слова:
Успіння Богородиці, художня мова, ікона, сюжет, образАнотація
Мета роботи - провести поглиблене дослідження символіки древньої іконописної традиції, проаналізувати характерні особливості ікони хмарного типу Успіння Богородиці, а також ікони з клеймами, в яких ілюструється "Сказання про Успіння" і гравюри Києво-Печерської лаври. Методологія дослідження полягає у використанні мистецтвознавчого і культурологічного підходів, загальнонаукових методів аналізу і синтезу, принципу історизму. Наукова новизна дослідження полягає у акцентуванні уваги на зображенні того, як розступились апостоли, звільнивши місце у центрі за ложем Богоматері. Саме тут з’являється Їй Той, до кого Вона прагнула все життя, Кому присвятила Своє життя, спрямовувала всі помисли та почуття, заради кого стерпіла грандіозні страждання, здолавши з Ним увесь Його Хресний шлях, - Її Божественний Син. На подяку за те, що Пресвята Діва носила на руках Своїх Сина Божого, коли Він був немовлям, Син Божий несе Її на руках на початку Її небесного життя. Висновки. Простежено розвиток сюжету "Успіння Богородиці" в українській іконі ХШ-ХУШ ст., висвітлено характерні особливості іконописної традиції та еволюцію його образних і стилістичних особливостей. Згадувані в тексті зразки ікони Успіння є лише мізерною часткою великого духовного, культурного та мистецького спадку.
Посилання
Бецис А. Успение Пресвятой Богородицы в древнерусских иконах /Бецис А. - М., 2007.
Міляєва Л. Українська ікона ХІ-XVIII ст. / Міляєва Л., за участю Гелитович М. - К.: Духовна спад¬щина України, 2007. - 116 с.
Патерик Печерский. - К.: Издательство Свято-Успенсской Киево-Печерской Лавры, 2014. - 478 с.
Поселянин Е. (Е. Н. Погожев). "Богоматерь. Полное иллюстрированное описание Ее земной жизни и посвященных Ее жизни чудотворных икон" / Поселянин Е. (Е. Н. Погожев). - СПб., 1914; М., 2002.
Проповіді на свято Успіння [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://azbyka.ru/propovedi/tag/ uspenie-bozhiej -materi.
Успенский Л. А. Богословие иконы православной Церкви /Успенский Л. А. - Переяславль: И-во братства Св. Александра Невского. - 656 с.
Форум "Икона Успения Богородицы". "Радуйтесь! Я с вами во все дни" (Акафіст Успінню) [Елект¬ронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.cirota.ru/forum/view.php?subj=45640&fullview=1&order=asc.
Betsys, A. (2007). Assumption of Mary on the ancient icons. Moscow [in Russian].
Milyayeva, L. (2007). Ukrainian icons of XI-XVIII centuries. M. Helytovych (Ed.). Kyiv: Dukhovna spadshchyna Ukrayiny [in Ukrainian].
Pechersk Lives of the Fathers. (2014). Kyiv: Yzdatel'stvo Svyato-Uspensskoy Kyevo-Pecherskoy Lavry [in Russian].
Poselyanyn, E. (2002). "Mother of God. Completely illustrated description of her life and miracle icons, devoted to her life. Moscow [in Russian].
Sermons at the holiday of Assumption. Retrieved from http://azbyka.ru/propovedi/tag/uspenie-bozhiej- materi [in Russian].
Uspenskyy, L. A. (n.d.). Theology of icons of Orthodox Church. Pereyaslavl': Y-vo braPstva Sv. Aleksandra Nevskoho [in Russian].
Forum "Icon of Assumption of Mary". "Rejoice! I am with us all days" (Akafist Uspinnyu) [Elektronnyy resurs]. Retrieved from http://www.cirota.ru/forum/view.php?subj=45640&fullview=1&order=asc [in Russian].
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.