ПЕДАГОГІЧНІ МЕТОДИ МИКОЛИ КОЛЕССИ (НА ОСНОВІ СПОГАДІВ ТА ІНТЕРВ’ЮВАННЯ УЧНІВ І КОЛЕГ МАЕСТРО)
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-0285.1.2019.179651Ключові слова:
Микола Колесса, педагог, техніка диригування, майстерністьАнотація
Мета роботи. Розкрити прийоми навчання та виховання диригентів, які використовував у педагогічній діяльності М. Колесса. Головними методами дослідження є інтерв‘ювання й узагальнення, що дали можливість вирізнити педагогічний досвід видатного диригента та теоретика, автора навчального посібника «Основи техні- ки диригування», засновника львівської диригентської школи М. Ф. Колесси. Наукова новизна. У статті впер- ше окреслено педагогічний досвід майстра, який сприймав процес навчання в єдності двох складових: як
«творення людини» (В. Сухомлинський) і виховання музиканта-професіонала високого рівня. Висновки. Уза- гальнено головні принципи практичної роботи професора зі студентами, спрямовані на опанування техніки ди- ригування, вивчення хорової партитури, за допомогою яких «прочитується» й інтерпретується твір, втілюється у виконавській версії художній задум композитора. Для М. Колесси творення людини – це не тільки вплив пе- дагога на своїх студентів (як людини та музиканта-професіонала), а й кропітка праця над самовдосконаленням. Підкреслено, що визначальні домінанти педагогічної майстерності М. Колесси можуть успішно використовува- тися в практичній діяльності викладачів і студентів, впроваджуватися в навчальний процес вищої школи.
Посилання
Бобер Л., Юзюк І. Грані педагогічного таланту. Микола Колесса – композитор, диригент, педагог: збірка статей / Упоряд. Я. Якубяк. Львів, 1997. С. 107−115.
Загвязинский В. Педагогическое творчество учителя. М.: Просвещение, 1987. 37 с.
Кияновська Л. Син століття. Микола Колесса в українській культурі ХХ віку. Сім новел із життя ар- тиста. Львів, 2003. 294 с.
Педагогічна майстерність: підручник / За ред. І. Зязюна. К. : Вища школа, 1997. 249 с.
Юзюк І. Секрет педагогічної майстерності. Музика. 1996. ғ 2. С. 21.
Bober, L., Yuziuk, I. (1997). Facets of pedagogical talent. Mykola Kolessa – kompozytor, dyryhent, pedahoh: zbirka statei. Lviv [in Ukrainian].
Zahviazynskyi, V. (1987). Teacher‘s pedagogical creativity. M.: Prosveshchenye [in Russian].
Kyianovska, L. S. (2003). Son of the century. Mykola Kolessa in the Ukrainian culture of the twentieth century. Seven novels from the Life of the artist. Lviv [in Ukrainian].
Pedagogical skills. (1997). Za red. I. Ziaziuna. K.: Vyshcha shkola [in Ukrainian].
Yuziuk, I. (1996). The Secret of pedagogical mastery. Muzyka. 2, 21 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.