МАРІЯ ФЕДОРІВНА БРОВЧЕНКО ЯК ФУНДАТОР НІЖИНСЬКОЇ ВОКАЛЬНОЇ ШКОЛИ (ДО СТОРІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ)
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-0285.1.2019.180556Ключові слова:
М.Ф. Бровченко, Ніжин, вокалістка, педагогіка, Ніжинська вокальна школа, методичні та педагогічні принципи і засадиАнотація
Мета статті полягає у висвітленні основних мистецько-педагогічних принципів діяльності М. Бров- ченко як фундатора Ніжинської вокальної школи. Методологія дослідження базується на міждисциплінарному підходів, що дозволяє використовувати надбання таких наук як історія, мистецтвознавство, педагогіка та ін.. Було використано ряд наукових методів, а саме: біографічний метод дозволив розкрити творчий шлях М. Бров- ченко як вокаліста; за допомогою історичного методу розкрито соціально-культурні умови розвитку М. Бров- ченко та її вклад в розвиток вітчизняної музичного мистецтва; метод аналізу застосовано для виокремлення основних принципів вокальної школи М. Бровченко. Наукова новизна статті полягає в поглибленому аналізі основних принципів вокальної школи М. Бровченко та її діяльність в Ніжинському державному педагогічному інституті імені М. Гоголя. На підставі архівних матеріалів та сімейного архіву доньки М. Бровченко у науковий обіг вперше введено невідомі факти з біографії митця. Висновки. М. Бровченко – одна з найяскравіших поста- тей Ніжинської вокальної школи, яка втілювала в собі професійні виконавські якості та педагогічні засади ви- ховання майбутніх вокалістів. До основних принципів її вокальної педагогічної діяльності належать: відкритість та евристичний характер, індивідуалізм, системність та послідовність, фонетичний метод, принцип єдності вокально-технічного і музично-художнього розвитку студентів, кантиленний спів, вокальне дихання, метод навчання «з голосу».
Посилання
Васильківський Г. Вони працювали на перемогу // Під прапором Леніна. 1 жовт. 1983. С.4.
Двойнос В. Хіба так можна плакати ж хочеться! // Вісті. 1995. 7 травня. С.4.
Кавунник О.А. Ніжинська вокальна школа: віхи розвитку, представники // Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури: зб.наук.праць. К. 2014. Вип. ХХХІІ. С.185 – 190.
Малиневська В.М. Талант від Бога, діда і рідної землі. Світлій пам‘яті заслуженої артистки України М.Ф. Бровченко. URL: Режим доступу: http://www.ndu.edu.ua/storage/doc/3_0173_11_2009.pdf (дата звернення 15.12.2018).
Матеріали Ніжинського державного українського драматичного театру імені М. Коцюбинського. Філія Держархіву Чернігівської області в м.Ніжин. Ф.1. Оп.1 Спр.1. Арк.18 – 19; Спр.3. Арк.39.
Слово про Вчителя. Ніжин. 2017. 206 с.
Vasylkivskyi G. (1983). They Worked for the Victory. Pid praporom Lenina, 1 October, 4 [in Ukrainian].
Dvoynos, V. (1995). Is It Possible, You Want to Cry!. Visti, 7 May, 4 [in Ukrainian].
Kavunnyk, О. А. (2014). Nizhyn Vocal School: Milestones of the Development, Representatives. Aktualni problem istorii, teorii ta praktyky hudozhnoi kultury, XXXIII, 185 – 190 [in Ukrainian].
Malinevskaya, V. М. (2009). Talent from God, Grandfather and Native Land. Bright memory of Honored Artist of Ukraine M. F. Brovchenko. Retrieved from http: //www.ndu.edu.ua/storage/doc/3_0173_11_2009.pdf [in Ukrainian].
Materials of the Nizhyn State Ukrainian Drama Theater named after M. Kotsiubynsky. Branch of the State Archives of Chernihiv region in the city of Nizhyn. F.1 Op.1 Spri.1. 18-18; Спр.3 Arch.39 [in Ukrainian].
The Word about the Teacher. (2017). Nizhyn [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.