ЖАРТІВЛИВІ НАСПІВИ У ВЕСІЛЬНО-ОБРЯДОВІЙ МІФОЛОГІЇ ПОТУР’Я (ЗАХІДНА ВОЛИНЬ)
Анотація
Мета статті – дослідити жанрово-функційну модель жартівливих пісень та їхню транляцію на соціально-побутове життя волинян крізь призму міфології весільно-ритуальної традиції Потур’я. Методологія дослідження полягає у застосуванні інтердисциплінарного підходу із залученням культурологічного, етнологічного, філософського та мистецтвознавчого методів аналізу. Наукова новизна. Вперше розглянуто роль жартівливих пісень та їхню обрядово-міфологічну семантику у весільному обряді Потур’я. Висновки. Жартівливий фольклор займає особливу нішу в усній народній творчості волинян. Цікавою з цієї точки зору виявилася і весільно-обрядова традиція Потур’я. До жартівливих пісень відносимо приурочені (ладканки, приспівки до поцілунку) і не приурочені (приспівки до танцю та столу). Кожен пісенний текст водночас може відігравати дві обрядові функції. Перша – транслююча, котра коментує події, знімає табу на сороміщину, розкриває соціально-людські пороки, а також відкрито демонструє глузування, що у повсякденному «серйозному» житті може бути не зовсім прийнятним. Друга функція – розважально-комунікативна. Сюди можна віднести моменти передирок між дружками та свашками, перепій запорожцям, викуп нареченої, що являють собою різні сторони міфологічно-опозиційної структури «свій-чужий». Вивчення весільно-жартівливої пісенності Потур’я створює перспективу для подальших досліджень міфологічної семантики весільних пісень та їх драматургічної ролі у весільному ритуалі.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.