ВПЛИВ КОЛЬОРУ НА ФОРМУВАННЯ ІНТЕР'ЄРНОГО ПРОСТОРУ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-0285.2.2019.191838Keywords:
кольорознавство, сприйняття кольору, вплив кольору, психіка людини, дизайн інтер’єру.Abstract
Мета роботи полягає у виявлені особливостей проектування середовища інтер’єру з врахуванням впливу кольору на психіку людини, а також розкриття значення комплексного методу формування колірного простору з урахуванням його функціональних, соціокультурних та художньо-виразних особливостей. Методологія статті полягає у застосуванні загальнонаукових і спеціальних підходів та методів дослідження означеної теми, що дозволяє дослідити теоретичні та практичні аспекти проектування середовища інтер’єру. Використано аналітичний та комплексний метод при систематизації та узагальненні теоретичного матеріалу. Під час роботи з ілюстративним матеріалом застосовано методи морфологічного, композиційного, художнього, стилістичного та комплексного аналізу. Наукова новизна роботи полягає у поглибленому аналізі естетичних та психологічних особливостей впливу кольору на людину, і застосуванні цих знань при проектуванні середовища інтер’єру. Висновки. У статті узагальнено світовий та український науковий досвід вивчення кольору в нашому житті і закономірності взаємодії людини з кольором, акцентовано увагу на психологічних аспектах сприйняття кольору, а також розглянуто принципи гармонізації кольорів засобами дизайну. Повноцінність колірного вирішення передбачає його комплексність, всебічність, обгрунтованість. Колір у приміщеннях може сприяти або перешкоджати функціональним процесам. Різні кольори в різноманітних співвідношеннях неоднаково сприймаються оком і впливають на працездатність людини. Сучасне фарбування інтер’єрів у світлі кольори в поєднанні з природними матеріалами виявляє найбільш позитивний вплив на людину. Також можуть бути використані яскраві, насичені, контрастні кольори відповідно до творчого задуму, активні декоративні елементи, засоби візуальної інформації. В навчальних закладах та житлових приміщеннях колір має особливе значення: повинні враховуватися час знаходження у цих приміщеннях, їхня орієнтація за сторонами світу, вікові особливості дітей чи дорослих, призначення приміщень. Правильно підібрана колірна гама покращить настрій, підвищить життєвий тонус та сприятиме релаксації, тобто матиме позитивний вплив на здоров’я. І навпаки, неправильний вибір в оформленні простору, буде негативно впливати на людину. Позитивний тонус особливо важливий в лікувально-профілактичних інтер’єрах. Також обґрунтована важливість такого підходу до проектування внутрішнього простору, адже, від колірного вирішення, від гармонічних поєднань відтінків та образів, створених ними, залежить естетика та комфорт середовища інтер’єру.References
Агостон Ж. Теория цвета и ее применение в искусстве и дизайне. Москва: Мир, 1982. 184 с.
Арнхейм Р. Искусство и визуальное восприятие. Москва: Прогрес, 1974. 386 с.
Вежбицкая А. Обозначение цвета и универсалии зрительного восприятия. Москва: Русские словари, 1997. 291 с.
Измайлов Ч. А., Соколов Е. Н., Черноризов А. М. Психофизиология цветового зрения : монографія. Москва: Издательство МГУ, 1989. 206 с.
Йоханнес И. Искусство цвета. Москва: Типография "Новости", 2001. 96 с.
Прищенко С. В. Кольорознавство: навчальний посібник. Київ: Альтерпрес, 2016. 452 с. (Навчальне видання). – (Серія "Бібліотека дизайнера").
Руубер Г. О закономерностях художественного визуального восприятия. Таллин: Валгус, 1985. 344 с.
Фрилинг Г., Ауэр К. Человек — цвет — пространство : Прикладная цветопсихология. Москва: Стройиздат, 1973. 117 с.
Яньшин П. В. Введение в психосемантику цвета : навч. посіб. Самара: СамГПУ, 2001. 189 с.
Published
Issue
Section
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Authors who publish with this journal agree to the following terms:
- Authors retain copyright and grant the journal right of first publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal.
- Authors are able to enter into separate, additional contractual arrangements for the non-exclusive distribution of the journal's published version of the work (e.g., post it to an institutional repository or publish it in a book), with an acknowledgement of its initial publication in this journal.
- Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) prior to and during the submission process, as it can lead to productive exchanges, as well as earlier and greater citation of published work (See The Effect of Open Access).