МИСТЕЦЬКА РОДИНА ТРЕТЯКІВ
DOI:
https://doi.org/10.32461/150129Ключові слова:
мистецька родина, оперний спів, камерно-концертний спів, синергія, манера виконання, вокальна методика, оперна режисураАнотація
У статті висвітлені віхи життя і творчості відомих діячів мистецтва України другої половини XX - початку XXI ст., які належать до родини Третяків. Мета роботи. Дослідити умови життя, форми міжособистісної взаємодії членів мистецької родини, об ’єднаної спільною професійною діяльністю, а також з ’ясувати справжню природу їхньої злагодженої співпраці і розквіту талантів кожного з них. Методологія. Дослідження ґрунтуються на теоретичних засадах щодо необхідності вивчення та врахування специфіки професійної майстерності митців, а також чинників, що сприяють її зростанню у мистецьких родинах, задля дальшого удосконалення майстерності в музичному та театральному мистецтві і успішного виховання творчої молоді. Дослідження було проведене методами співбесіди й анкетування членів мистецької родини, вивчення даних літературних джерел стосовно їхнього життя і творчості, аналізу генезису їхньої професійної діяльності та її результативності, а також стосунків між ними. Наукова новизна роботи полягає у дослідженні автором умов реалізації талантів членів мистецької родини, способів організації їх праці та влаштування побуту, а також виявлення чинників взаємного збагачення та досягнення ними творчих успіхів. У результаті досліджень автором встановлені способи формування виконавської майстерності народного артиста СРСР В. Я. Третяка та його дружини, заслуженої артистки України Л. Х Третяк. Систематизований репертуар і проаналізовані вокальні методики Третяків. Визначено особливості режисерської діяльності їхнього сина - М. В. Третяка. Встановлені заслуги та внесок цієї родини в українське вокальне і театральне мистецтво. Висновки. Успіхи членів мистецької родини Третяків зумовлені не лише їхньою професійною майстерністю, а й характером стосунків між ними в родині. Саме взаємоповага та вміння підпорядковуватися один одному в малому сімейному колективі за умови єдності цілей та інтересів його членів створили сприятливий мікроклімат для розквіту їхньої творчості.
Посилання
Гнидь Б. П. Виконавські школи України: Кафедра сольного співу НМАУ ім. П.І. Чайковського (1971 - 2001) / Б. П. Гнидь // Нац. муз. акад. України ім. П.І. Чайковського. - К., 2002. - 95 с.
Дерев’янко Б. Перед прем’єрою «Катерини Ізмайлової» на Київській сцені / Б. Дерев’янко // Київська правда. - 1965. - №57. - С. 4.
Енциклопедія українознавства: Словникова частина: [в 11 т.] / Наукове товариство ім. Т. Шевченка; гол. ред. проф., д-р В. Кубійович. - Париж; Нью-Йорк: Молоде життя; Львів; Київ: Глобус, 1955—2003. - С. 3256.
Жиліна Л. Тенор, що народився з баса / Л. Жиліна // День. - 2000. - № 19. - С. 18.
Капица С. П. Синергетика и прогнозы будущего / С. П. Капица, С. П. Курдюмов, Г. Г. Малинецкий. - М.: Эдиториал УРСС, 2001. - 283 с.
Лисенко І. М. Співаки України. Енциклопедичне видання / Іван Лисенко. - 2-ге вид., перероблене і доповнене - К.: Знання, 2011. - 629 с.
Мистецтво України: Біографічний довідник / Упор.: А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський. За ред. А. В. Кудрицького. - К.: «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1997. - 700 с. - ІББК 5-88500-071-9.
Стефанович М. Третє народження «Отелло» / М. Стефанович // Культура і життя. - 1966. - №56. - С. 3.
Третяк Л. Життя і творчі шукання Василя Третяка: Монографія / Л. Третяк. - К.: Логос, 2007. - 168 с.
Hnyd’, B. P. (2002). Ukrainian performer schools: the department of solo singing of the Ukrainian National Tchaikovsky Academy of Music (1971-2001). Ukrainian National Tchaikovsky Academy of Music [in Ukrainian].
Derev’yanko, B. (1965). Before the first night “Kateryna Izmailova” on the Kyiv stage: Kyivska pravda [in Ukrainian].
Encyclopedia of Ukrainian studies: Introduction: in 11 Volumes. (1955-2003). The Shevchenko scientific society [in Ukrainian].
Zhylina, L. (2000). The tenor who was born from bass: Den’[in Ukrainian].
Kapitsa, S. P. (2001). Synergetics and forecasts of the future: Editorial URSS [in Russian].
Lysenko, I. (2011). The singers of Ukraine. Encyclopedia: Znannya [in Ukrainian].
Arts of Ukraine: Biographic reference book. (1997). Ukrayins’ka entsyklopedia [in Ukrainian].
Stephanovych, M. (1966). The third birth of “Otello”: Kultura i zhyttia [in Ukrainian].
Tretiak, L. (2007). The life and research work of Vasyl’ Tretiak: Monograph: Logos [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Iryna Gandzha
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.