ШТРИХИ ДО БІОГРАФІЇ МАРІЇ ДОНЕЦЬ-ТЕССЕЙР (ЗА АРХІВНИМИ МАТЕРІАЛАМИ)
DOI:
https://doi.org/10.32461/181644Ключові слова:
біографія М. Донець-Тессейр, архівні документи, наукові дослідження.Анотація
Мета статті полягає у висвітленні суперечливих та невідомих фактів біографії М. Донець-Тессейр на основі сучасних мистецтвознавчих праць та документів і матеріалів з фондів архівних установ України. Методологія дослідження полягає у застосуванні методів джерелознавчого, біографічного, аналітико-дескриптивного, хронологічного. Зазначені методи дають можливість висвітлити маловідомі та зовсім незнані сторінки біографії М. Донець-Тессейр. Наукова новизна полягає у висвітленні фактів з біографії М. Донець-Тессейр на основі наукових досліджень, а також архівних документів з її особового фонду, який зберігається у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України та матеріалів Центрального державного історичного архіву України, м. Київ. Використані архівні джерела представлені рукописами самої М. Донець-Тессейр та офіційними документами. Деякі факти з біографії відомої співачки на сьогодні не були висвітленні у дослідженнях музикознавців та довідковій літературі. Архівні джерела, які розкривають невідомі факти біографії М. Донець-Тессейр, вперше вводяться в науковий обіг. Висновки. Незважаючи на певні складності аналізу даних свідоцтв, в результаті проведеної роботи можна дійти таких висновків: окремі сторінки біографії М. Донець-Тессейр на сьогодні залишаються невисвітленими повною мірою. Існує багато суперечливих даних щодо дня та року народження співачки, подій її дитинства та юності й років навчання. В результаті аналізу мистецтвознавчих праць, офіційних документів та архівних джерел остаточно ліквідувати суперечності фактів біографії М. Донець-Тессейр на сьогодні не є можливим через недостатність достовірних документів та недоведеність певної інформації.
Посилання
Вокально-энциклопедический словарь: в 5 т. / редкол.: Агин М. С. (голова редкол.) та ін. – Москва: Респ. координац. хозрасчет. ред.-изд. центр, 1991.
Вотріна В. Мистецтво співу і вокальна методика М. Е. Донець-Тессейр. Київ: НМАУ, 2001, 272 с.
Гнидь Б. Виконавські школи України. Київ: НМАУ, 2002, 95 с.
Дмитриев Л. В классе профессора М. Э. Донец-Тессейр. Москва:Музыка, 1974, 64с.
Лисенко І. М. Словник співаків України. Київ: Рада, 1997 – 354 с.
Музыкальная энциклопедия: в 6 т. / редкол.: Келдыш Ю. В. (голова редкол.) та ін. – Москва: Советская энциклопедия, Советский композитор, 1974.
Митці України (енциклопедичний довідник): в 1 т. / редкол.: Кудрицький А. В. (голова редкол.) та ін. – Київ: Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1992.
Михайлова Т. Виховання співаків у Київській консерваторії. Хронологічний огляд з 1863 по 1963 рік. Київ: Музична Україна, 1970, 128 с.
Театральная энциклопедия: в 6 т. / редкол.: Марков П. А (голова редкол.) та ін. – Москва: Советская энциклопедия, 1967.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 60. Записка М. Е. Тессейр з описанням місця, де похований О. Л. Гладков, 1 арк.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 258. Автобіографія, 7 арк.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 259. Атестація про закінчення М. Тессейр підготовчого класу Київської міністерської жіночої гімназії, 1 арк.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 262. Профспілковий квиток М. Е. Донець, 16 арк.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 266. Трудова книжка М. Е. Донець-Тессейр, 17 арк.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 269. Вирізки з театральних афіш, де зазначається про участь М. Е. Тессейр у операх Доніцетті «Любовний напій» (Італія) та П. І. Чайковського «Пікова дама» (м. Київ), 2 арк.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 273. Довідки та посвідчення про робочій стаж М. Е. Тессейр, 20 арк.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 337. Ощадна книжка Гладкової Марії Едуардівни, 12 арк.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 396. Фотографії членів сім’ї Олександра Леонідовича Гладкова (1 чоловік М. Е. Тессейр): батько – Леонід Михайлович Гладков, мати – Юлія Іванівна Гладкова, перша дружина – Берта-Блянш Гладкова (уродж. Комб), 6 фото.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв України, м. Київ Ф. 122 Особовий фонд Донець-Тессейр М. Е. 1842–1969 рр. Оп. 1. Спр. 409. Метричне свідоцтво О. Л. Гладкова, першого чоловіка М. Е. Тессейр, 2 арк.
Центральний державний історичний архів України, м Київ. Ф 127 Київська духовна консисторія, м. Київ1700–1930 рр.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Тамара Давлатова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.