КИСЛОТНІСТЬ ТА СПОСОБИ ЇЇ НЕЙТРАЛІЗАЦІЇ У ПРОЦЕСІ ПРЕВЕНТИВНОЇ КОНСЕРВАЦІЇ ТА РЕСТАВРАЦІЇ АРХІТЕКТУРНОЇ ГРАФІКИ
DOI:
https://doi.org/10.32461/2226-2180.39.2021.238679Анотація
Мета статті: здійснити аналіз впливу показників рН паперу на стан збереження, описати основні методики нейтралізації кислотності під час здійснення реставраційно-консерваційних заходів для збереження пам’яток архітектурної графіки. Обґрунтувати необхідність моніторингу стану рН задля збереження колекцій творів, виконаних на паперовій основі. Методологія дослідження: застосування мистецтвознавчого аналізу, методів систематизації, порівняння та узагальнення для визначення та опису оптимальних методик та досвіду зі збереження колекцій архітектурної графіки на паперовій основі. Наукова новизна: полягає у комплексному дослідженні взаємозв’язку показників рН і стану збереження пам’яток архітектурної графіки та методів нейтралізації кислотності в процесі проведення консерваційно-реставраційних заходів. Висновки. Встановлено, що кислотність зумовлена параметрами виготовлення паперу, процесами природного старіння, забрудненням повітря, адсорбцією домішок кислотного характеру у папері, умовами зберігання, технікою виконання робіт з використанням певних пігментів тощо. Необхідний моніторинг показників кислотності під час здійснення заходів превентивної консервації, оскільки це є важливим показником фізико-хімічних змін у папері. Кислотність пришвидшує процес гідролітичного розщеплення молекул целюлози та є однією з причин втрати колекцій творів на паперовій основі, тож значна кількість пам’яток такого типу потребує проведення консерваційно-реставраційних заходів з нейтралізації рН. Наявні методики стабілізації та буферізації кислотності є дієвими, однак тривають пошуки нових, простіших для реалізації та дешевших рішень, котрі матимуть довгий і стабільний ефект та можуть бути використані для збереження багатьох колекцій.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.