Обґрунтування та формулювання інтелектуальної теорії вартості
DOI:
https://doi.org/10.15587/2706-5448.2021.230777Ключові слова:
інтелектуальний капітал, теорії вартості, додана вартість, інтелектуальна економіка, сталий розвиток, інтелектуальна теорія вартостіАнотація
Об’єктом дослідження є роль інтелектуального капіталу та знань в сучасній економіці та процесі створення вартості. Оскільки сучасне суспільство знаходиться в завершальній стадії цифрової трансформації, її ефект, помітний у всіх сферах життєдіяльності людини. Таким чином, з урахуванням збільшення інтелектуальної компоненти в структурі вартості, викликаного перебудовою структури продуктивних сил при переході до постіндустріальної економіки, була обґрунтована необхідність переосмислення існуючих теорій її формування.
На основі аналізу доробку класиків політекономії, неокласиків та інституціоналістів про структуру вартості та продуктивних факторів, методами виокремлення, зіставлення, синтезу та наукової абстракції, була визначена економічна сутність інтелектуального капіталу. Ця сутність полягала у здатності людей, використовуючи повною мірою особистісний фактор виробництва, а не тільки його частину – знання та інтелект, – генерувати уречевлені фактори. Також було обґрунтовано місце інтелектуального капіталу в системі продуктивних сил – його особливість одночасної приналежності як до нематеріальної (форма індивідуального розвитку), так і до матеріальної (прикладні знання) сфер.
У зв'язку з активною автоматизацією та роботизацією виробництва в умовах поточного техніко-технологічного укладу, праця як економічний фактор поступово витісняється знаннями: особистими та матеріалізованими в засобах виробництва. Таким чином, є підстави припускати, що саме знання, а не праця, властиві всім сферам суспільного виробництва, а, точніше, виробнича частина знань – інтелектуальний капітал є джерелом вартості товарів в постіндустріальній економічній системі. Сучасній економіці властива значна частка інтелектуальної складової, яка бере участь у створенні інноваційних товарів в якості нової цінності.
На основі викладеного була сформульована «інтелектуальна теорія вартості», яка визначає напрямки розвитку в майбутньому парадигми інтелектуальної економіки – економічної системи, в якій знання є ключовим фактором у формуванні вартості благ і товарів, причому як нематеріальних, так і матеріальних.
Посилання
- Mikhneva, S. G. (2003). Intellektualizatsiya ekonomiki: innovatsionnoe proizvodstvo i chelovecheskiy kapital. Innovatsii, 1, 49–54.
- Iacuzzi, S., Massaro, M., Garlatti, A. (2020). Value creation through collective intelligence: Managing intellectual capital. The Electronic Journal of Knowledge Management, 18 (1), 68–79.
- Nielsen, C., Dane-Nielsen, H. (2019). Value creation in business models is based on intellectual capital–And only intellectual capital!. Journal of Business Models, 7 (2), 64–81.
- Sakaiya, T. (1991). The Knowledge-Value Revolution or a History of the Future. Kodansha USA Inc., 379.
- Global Innovation Index: Annual Report 2018. Available at: https://www.globalinnovationindex.org/gii-2018-report
- Fedulova, L. I. (2009). Ekonomika znan. Kyiv: NAN Ukrainy, 600.
- Yereshko, Yu. O. (2016). Economic essence of an intellectual capital as the economy’s innovative development factor. Ekonomichnyi visnyk Natsionalnoho tekhnichnoho universytetu Ukrainy «Kyivskyi politekhnichnyi instytut», 13. doi: http://doi.org/10.20535/2307-5651.13.2016.80080
- Yalovyi, H. K., Yereshko, Yu. O. (2015). The methodology of scientific and technical development in a post-industrial society concept. Ekonomichnyi visnyk Natsionalnoho tekhnichnoho universytetu Ukrainy Kyivskyi politekhnichnyi instytut, 12, 71–82.
- Bazylevych, V. D., Hrazhevska, N. I., Haidai, T. V., Leonenko, P. M., Nesterenko, A. P. (2004). Istoriia ekonomichnykh uchen. Kyiv: Znannia, 1300.
- Schumpeter, J. (1934). The Theory of Economic Development. Harvard Economic Studies, 255.
- Marks, K., Engels, F. (1968). Kritika politicheskoy ekonomii. Soch, 46 (І), 256–301.
- Caddy, I. (2002). Issues concerning intellectual capital metrics and measurement of intellectual capital. Singapore Management Review, 24 (3), 77–90.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Юлія Олександрівна Єрешко, Ірина Миколаївна Крейдич
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Закріплення та умови передачі авторських прав (ідентифікація авторства) здійснюється у Ліцензійному договорі. Зокрема, автори залишають за собою право на авторство свого рукопису та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons CC BY. При цьому вони мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.