Податки на алкоголь, економічна криза та зміни смертності у п’яти європейських країнах
Ключові слова:
смертність, економічна криза, алкоголь, акцизи на алкоголь, Ірландія, Латвія, Литва, Польща, УкраїнаАнотація
АКТУАЛЬНІСТЬ. У деяких європейських країнах спостерігається зменшення смертності населення з 2008 року, зокрема в Латвії, Литві та Україні. Було висунуто гіпотезу, що це скорочення може бути спричинено зменшенням споживання алкоголю внаслідок економічної кризи та підвищенням алкогольних податків. Це дослідження має на меті перевірити висунуту гіпотезу.МЕТОДИ. Окрім вищезазначених країн, які зазнали впливу економічної кризи та в яких було підвищено алкогольні акцизи, було враховано дані з Європейської бази даних смертності ВООЗ для Польщі, де спостерігався позитивний приріст ВВП, та Ірландії, де у 2009 році було знижено акцизи на алкоголь. Показники росту ВВП на душу населення (від -18% у Латвії до +2% у Польщі) та зміни акцизів на алкоголь (від -20% в Ірландії до +60% в Україні) відносно акцизів 2008-го року були незалежними змінними. Залежною змінною був відсоток відхилення реального показника смертності у 2009 році від екстраполювання трендів 2000–2008 років, яке було вирахувано використовуючи лінійну регресію окремо для основних груп причин смертей, серед яких попередній аналіз виявив зменшення смертності у 2009 році. Аналіз було проведено для населення віком 30-59 років, серед якого смертність змінилась найбільше.
РЕЗУЛЬТАТИ. Підвищення акцизів на алкоголь на 10% було пов’язано із 9,4% зменшенням смертності від респіраторних захворювань від очікуваного рівня, 5,7% зменшення смертності від захворювань нервової системи, 4,9% скорочення смертності від зовнішніх причин, 4,8% зменшення смертності від серцево-судинних захворювань та 3,5% скорочення смертності від інфекційних захворювань. Скорочення смертності від захворювань системи кровообігу було пов’язано із змінами економічного показника (0,7% скорочення при зменшенні ВВП на душу населення на 1%).
ОБГОВОРЕННЯ. Більшість причин, за якими відбулось скорочення смертності протягом економічної кризи, пов’язані із вживанням алкоголю. Зміни серед цих причини смертності більше пов’язані з акцизами на алкоголь, ніж із змінною ВВП. Скорочення смертності від серцево-судинних захворювань, що показало зв'язок з економічною кризою, може бути пов’язано із змінами практик харчування, включаючи менші обсяги споживання жирної їжі, консервованих продуктів та зменшення споживання алкоголю.
##submission.downloads##
Опубліковано
2012-07-02
Номер
Розділ
Матеріали/тези конференції