ВІДОБРАЖЕННЯ НОРМ АВТОРСЬКОГО ПРАВА У ЗАКОНАХ УКРАЇНИ ЩОДО ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6407.10.2014.36374Ключові слова:
авторське право, інформація, ЗМІ, медіа правоАнотація
Проведений аналіз того, які саме положення законодавства України про авторське право і суміжні права наявні у спеціальних законах, що регулюють діяльність засобів масової інформації. Встановлено, що визначеність термінів інформаційного законодавства є важливим аспектом не тільки для юридичної науки загалом, але і для авторського права. Зокрема, проаналізоване визначення поняття «інформація». Автором висвітлено наявні недоліки та запропоноване власне визначення цього поняття. Окрім того розглянуто такі поняття як «друкована інформація», «аудіовізуальна інформація». Встановлено, що визначення друкованої інформації немає в жодному законі, а формулювання аудіовізуальної інформації потребує коригування. Увагу також приділено визначенню мережного засобу масової інформації. Автор звертає увагу на різне тлумачення аудіовізуального твору в Законах України «Про авторське право і суміжні права» та «Про телебачення і радіомовлення». Завдяки подальшому аналізові Закону України «Про телебачення і радіомовлення» у ньому виявлено висвітлення таких норм авторського права, як право на ім’я, право на недоторканність твору, співавторство (інтерв’ю); а також обов’язковість дотримання авторських прав при використанні і розповсюдженні програм мовлення. Також проаналізовано статус такої особи, як журналіст та зроблено висновок про те, що у законах, що регулюють діяльність засобів масової інформації, закріплені окремі правомочності журналіста, як суб’єкта авторського права. Окремо звернуто увагу, на прав авторів листів друкованих засобів масової інформації та договірних характер правовідносинПосилання
Закон України «Про інформацію» // Відомості Верховної Ради України (ВВР). — 1992. — № 48. — ст. 650
Закон України «Про інформаційні агентства» // Відомості Верховної Ради України (ВВР). — 1995. — № 13. — Ст. 83.
Закон України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» // Відомості Верховної Ради України (ВВР). — 1993. — № 1. — ст. 1.
Закон України «Про телебачення і радіомовлення» // Відомості Верховної Ради України (ВВР). — 1994. — № 10. — ст. 43.
Закон України «Про авторське право і суміжні права» // Відомості Верховної Ради України (ВВР). — 1994. — № 13. — ст. 64.
Інформатизація, право, управління (організаційно-правові питання) : монографія / Р. А. Калюжний, О. Д. Крупчан, В. Д. Гавловський, М. В. Гуцалюк. В. С. Цимбалюк, М. Я Швець. – К., 2002. – 196 с. – С. 9
Германова О. Г. Регулювання відносин у сфері авторського права і суміжних прав інформаційним законодавством України / О. Г. Германова // Магістерум. – Випуск 22. Журналістика. – 2006. – С. 51–56.
Ожегов С. И. Словарь русского языка: 70 000 слов / С. И. Ожегов ; под ред. Н. Ю. Шведовой. – 22-е изд., стер. – М. : Рус. яз., 1990. – 921 с.
Штефан А. С. Цивільне судочинство у справах за позовами до засобів масової інформації про захист честі, гідності і ділової репутації : дис. канд. юрид. наук / А. C. Штефан. – К., 2013.