Погоріла М. О. Проблемні питання підготовки фахівців з управління інтелектуальною власністю на сучасному етапі інноваційного розвитку економіки України
DOI:
https://doi.org/10.31498/2225-6407.10.2014.36379Ключові слова:
підготовка кадрів, освітні стандарти, навчальна дисципліна, професійна діяльність, освітньо-кваліфікаційний рівень, навчальна спеціальність, виробничі функціїАнотація
У статті розглянуті особливості підготовки фахівців у сфері інтелектуальної власності. Відмічено, що на сучасному етапі інноваційного розвитку економіки України державі потрібні фахівці, здатні на високому професійному рівні вирішувати виникаючі завдання у сфері створення і використання інноваційних продуктів на рівні об’єктів інтелектуальної власності. Обґрунтовано, що в країні ведеться цілеспрямована робота по розвитку державної системи підготовки кадрів для професійної діяльності у сфері інтелектуальної власності: розроблена Концепція і прийнята Програма розвитку державної системи правової охорони інтелектуальної власності, відкрита навчальна спеціальність «Інтелектуальна власність», по якій більше півтора десятка вищих навчальних закладів здійснює навчання магістрів і спеціалістів, розроблені державні галузеві стандарти вищої освіти з підготовки кадрів кваліфікації «Професіонал інтелектуальної власності». Використовуючи методологію компетентністного підходу, автор проаналізував систему підготовки майбутніх професіоналів інтелектуальної власності і виявив проблемні питання, пов’язані безпосередньо з навчанням. Найбільш значимі проблемні питання, на думку автора, стосуються переліку і змісту нормативних навчальних дисциплін. Автором виявлені також деякі причини, які призводять до виникнення проблемних питань на сучасному етапі підготовки фахівців інтелектуальної власності. Зокрема, однією з таких причин названа гармонізація законодавства України з законодавством Європейського Союзу, яка вимагає від вітчизняних фахівців додаткових знань в області міжнародного і європейського права. Запропоновані шляхи вирішення деяких з проблемних питань. Зокрема, проблемні питання, що стосуються переліку і фактичного об’єму нормативних дисциплін, запропоновано вирішувати шляхом введення додаткових дисциплін у варіативну частину освітніх програм. У статті висловлена також думка про необхідність вдосконалення діючих державних галузевих стандартів вищої освіти за фахом «Інтелектуальна власність».
Посилання
Андрощук Г.О. Підготовка спеціалістів у сфері інтелектуальної власності та інноваційної діяльності в Україні: стан та проблеми / Г.О. Андрощук // Матеріали ХІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Проблеми підготовки фахівців з інтелектуальної власності, інформаційно-аналітичної та інноваційної діяльності в Україні». – К.: Інститут інтелектуальної власності. Одеської національної юридичної академії в м. Києві, 2011, С.7–22.
Корновенко С.В. Інтелектуальна власність як категорія сучасного освітянського простору України / С.В. Корновенко // Матеріали ХІІ Всеукраїнської науково-методичної конференції «Проблеми підготовки фахівців з інтелектуальної власності, інформаційно-аналітичної та інноваційної діяльності в Україні». – К.: Інститут інтелектуальної власності Національного університету «Одеська юридична академія» в м. Києві, 2012, С. 105 – 110.
Погоріла М.О. Про деякі проблеми в управлінні професійною підготовкою фахівців з інтелектуальної власності / М.О Погоріла, М.А. Резнік // Матеріали ХІІІ Всеукраїнської науково-методичної конференції «Проблеми підготовки фахівців з інтелектуальної власності, інформаційно-аналітичної та інноваційної діяльності в Україні». – К.: Інститут інтелектуальної власності Національного університету «Одеська юридична академія» в м. Києві, 2013, С. 105 – 110.
Резнік М.А. Управління системою професійної підготовки фахівців з інтелектуальної власності. / М.А Резнік, М.О. Погоріла // Новости науки Приднепровья. Серия: Инженерные дисциплины. – 2012. – сентябрь-октябрь (№5-6). – С. 38 – 42.
Концепція розвитку державної системи правової охорони інтелектуальної власності на 2009–2014 роки [Електронний ресурс]. – Режим доступу: sips.gov.ua/ua/konts9-14.html
Програма розвитку державної системи правової охорони інтелектуальної власності на 2009–2014 роки [Електронний ресурс]. – Режим доступу: – sips.gov.ua/ua/progrrozv9-14.html
Погоріла М.О., Резнік М.А. Про деякі проблеми в управлінні проектом гармонізації законодавства України з питань інтелектуальної власності щодо законодавства Європейського Союзу // Гармонізація законодавства України з питань інтелектуальної власності щодо законодавства Євросоюзу: Збірник наукових праць Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених та студентів з проблем інтелектуальної власності. – Маріуполь: ДВНЗ «ПДТУ», 2013. – С. 156 – 160.