НОВІ ПОГЛЯДИ НА БЮДЖЕТНІ ВІДНОСИНИ В УКРАЇНІ
Abstract
Мета. Надати оцінку сучасних змін у бюджетних відносинах, що торкаються кожного суб'єкта підприємницької діяльності, кожної сім'ї і кожного громадянина України.
Методика. Проведено аналіз доходів і видатків бюджету, висвітлені сучасні тенденції бюджетних відносин в Україні, що ґрунтуються на фактичних макроекономічних показниках та нових актуальних процесах, що відображаються в економіці. Розглянуто існуючі проблеми фінансування економіки та соціальної сфери в країні. Визначено основні напрямки підвищення ефективності витрачання бюджетних коштів. На основі положень Державного бюджету –2013 р., спрямованих на зростання основних соціальних стандартів, розглянуто шляхи підвищення рівня добробуту громадян країни. Акцентовано увагу на фінансування соціальних видатків щодо гарантованих державою доходів для малозабезпечених сімей з дітьми і пенсіонерів, видатків у галузі освіти. Визначено проблеми, що потребують оперативного вирішення з боку держави, відносно підтримки окремих галузей економіки. Надано пропозиції з вирішення проблем фінансування з державного бюджету видатків на пенсійне забезпечення. Проведено критичний аналіз запланованих у Державному бюджеті України на 2013 р. трансфертів місцевим бюджетам, які мають соціальну спрямованість і забезпечать вирішення питань соціального характеру. Подано аналітичну оцінку бюджетним пріоритетам та зроблено конкретні висновки.
Результати. На підставі проведеного аналізу сучасних змін у бюджетних відносинах відзначено, що важливим на сьогодні є:
– визначення бюджетних пріоритетів, забезпечення послідовності і зв’язку державних програм, обов’язкова звітність за досягнення поставлених цілей і задач;
– приведення структури видатків Державного бюджету у відповідність до загальноприйнятих у світі пропорцій фінансування витрат на цілі розвитку, включаючи збільшення
частки видатків на науку і підтримку інноваційної активності у ВВП, збільшення частки витрат на охорону здоров'я і освіту;
– поширення джерел бюджетних доходів за рахунок заходів щодо упередження несанкціонованого вивозу капіталу. Введення санкцій за прострочену дебіторську заборгованість.
Наукова новизна. На підставі оцінки фактичних макроекономічних показників розвитку країни, з урахуванням положень бюджетної політики на 2013 рік, визначені бюджетні пріоритети та запропоновано заходи з підвищення ефективності витрачання бюджетних коштів, поширення джерел їх фінансування, що спрямовано на поліпшення соціального захисту громадян та розвиток вітчизняної економіки в умовах складної соціально-економічної ситуації.
Практична значущість. Розглянуті бюджетні пріоритети, визначені сучасні тенденції бюджетних відносин в Україні дозволять створити оптимальну структуру видатків державного бюджету з метою підвищення економічного та соціального розвитку держави.
Ключові слова: бюджетні відносини, доходи і видатки бюджету, бюджетні пріоритети.
References
Статистичний щорічник України за 2011 р. / За ред. О.Г. Осауленка. – К.: Август Трейд., 2012. – 559 с.
Osaulenko, O.H. (2012), Statystychnyi shchorichnyk Ukrainy za 2011 r. [There is statistical annual of Ukraine for 2011], Avhust Treid., Kiev, Ukraine.
Основна змістовна складова бюджету – чесність // Освіта України. – 17 грудня 2012. – № 51. – С. 6.
“The main substantial component of budget honesty” (2012), Osvita Ukrainy, no. 51, 17 December, p. 6.
Кулік Ю. Соціальна справедливість – пріоритет для профспілок / Ю. Кулік // Голос України. – 19 лют. 2013. – № 33 (5533).
Kulik, Yu. (2013), “Social justice is a priority for trade unions”, Holos Ukrainy, no. 33 (5533), 19 February.
Луніна І. Держбюджет-2013: антикризовий, соціально зорієнтований / І. Луніна // Вісник Пенсійного фонду України. – 2013 . – № 1. – С. 19-20.
Lunina, I. (2013), “The state budget-2013: аnticrisis, socially orientated”, Visnyk Pensiinoho fondu Ukrainy, no. 1, pp. 19-20.
Downloads
Published
Issue
Section
License
1. Автор надає Журналу право на використання Твору наступними способами:
1.1. Використовувати Твір шляхом опублікування його в науковому журналі «Вісник Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського (серія «Економічні науки») мовою, що погоджена Автором і Журналом.
1.2. Переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати Твір без порушення суті змісту.
1.3. Журнал має право довести Твір до загального відома, у т.ч. розміщення Твору повністю або частково в мережі Інтернет на веб-сторінці наукового журналу та інших інформаційних ресурсах.
2. Журнал має право встановлювати умови прийому і опублікування Твору в збірнику. Редколегії належить виняткове право відбору або відхилення матеріалів. Матеріальний носій рукопису поверненню не підлягає.
3. Автор заявляє, що:
- він є автором (співавтором) Твору;
- авторські права на даний Твір не передавались раніше та не будуть передані в майбутньому третім особам;
- даний Твір не був раніше опублікований та не буде опублікований в іншому виданні до публікування його Журналом;
- він не порушив права інтелектуальної власності інших осіб. Якщо у Творі наведені матеріали інших осіб, за виключенням випадків цитування в обсязі, виправданому науковим, інформаційним або критичним характером Твору, використання таких матеріалів здійснюється Автором з дотриманням норм законодавства;
- він отримав усі необхідні дозволи на використання результатів, фактів та інших перейнятих матеріалів, правовласником яких є не він.
4. Автор надає згоду на передачу Журналом його особистих даних:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- відомості про наукову кваліфікацію (науковий ступінь, вчене звання);
- відомості про місце роботи та посаду;
- контактні дані авторів.