НОВІ ПІДХОДИ ДО ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ ПІДПРИЄМНИЦТВА
Анотація
Мета. Визначити пріоритетні напрями державної підтримки підприємництва та її удосконалення.
Методика. Проаналізовано заходи держави щодо фінансової підтримки підприємництва у країні. Запропоновано напрями державної фінансової підтримки підприємництва, спрямовані на інноваційний розвиток країни в умовах глобалізації. Визначено, що державна фінансова підтримка економічної діяльності суб’єктів підприємництва залежить від оздоровлення державних фінансів. Конкретизовано шляхи цього оздоровлення, а саме за рахунок скорочення витрат та підвищення їх ефективності і, безумовно, зростання бюджетних доходів. Запропоновано заходи зі збільшення бюджетних ресурсів для підтримки системоутворюючих суб’єктів економіки, фінансування програм антикризового управління економікою, підтримки вразливих верств населення. Розглянуто заходи прямої та непрямої державної підтримки підприємництва, акцентовано увагу на використанні державних гарантій виконання кредитних зобов’язань з визначенням переваг цієї форми бюджетної підтримки суб'єктів підприємництва. Обґрунтовано необхідність перегляду підходів до удосконалення державної підтримки підприємництва в Україні. Визначено основні завдання держави у сфері державної підтримки підприємництва, обґрунтовано, що освіта і наука є основними галузями економіки, які держава повинна підтримувати шляхом прямого бюджетного фінансування. Доведено, що державна підтримка має бути обмеженою найбільш соціально-економічно значущими видами діяльності як для економіки (народного господарства), так і для суспільства в цілому.
Результати. Удосконалення механізму і цільового спрямування державної фінансової підтримки необхідно проводити на базі оновлення правового і нормативного поля, обов’язкового зниження рівня тінізації економіки, постійного проведення антикорупційної державної політики. Доцільно ввести державні граничні обсяги видатків для всіх бюджетних рівнів, що сприятиме обмеженню темпів зростання бюджетних видатків. Пропонується здійснення переходу від селективних до горизонтальних форм державної підтримки, які забезпечують підтримку широкого кола суб’єктів підприємництва шляхом бюджетно-податкового стимулювання інноваційної та науково-дослідної діяльності, захисту навколишнього середовища, енергозбереження, що є глобальними проблемами. Рекомендується встановлення обмеженого терміну державної підтримки підприємства, а також перехід до інвестиційного спрямування.
Наукова новизна. На підставі дослідження основних напрямів державної підтримки підприємництва в Україні визначено пріоритетні завдання держави щодо підтримки системоутворюючих суб’єктів економіки, запропоновано нові підходи з удосконалення державної підтримки підприємництва в Україні.
Практична значущість. Розглянуті напрями удосконалення державної підтримки підприємництва дозволять відновити конкурентоспроможність вітчизняних підприємств, сприятимуть досягненню їх стратегічних завдань та подальшому розвитку.
Ключові слова: державна підтримка, підприємництво, фінансування, бюджет, глобалізація.
Посилання
Улюкаєв А. Глобальна нестабільність і реформа фінансової сфери Росії / А. Улюкаєв, М. Куликов // Вопросы экономики. – 2010. – № 9. – С. 4-14.
Uliukaiev, A. and Kulykov, M. (2010), “Global instability and reform of financial sphere of Russia”, Voprosy ekonomiki, no. 9, pp. 4-14.
Омелянович М.Ю. Сутність фінансової підтримки підприємництва / М. Омелянович // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. – 2011. – Вип. 31. Т. 2. – С. 375-382.
Omelianovych, M.Yu. (2011), “Essence of sponsorship of enterprise”, Torhivlia i rynok Ukrainy, Issue 31, Vol. 2, pp. 375-382.
Луніна І. Державна підтримка підприємств в Україні у контексті структурної модернізації національної економіки / І. Луніна, О. Булана // Світ фінансів. – 2012. – № 3.
Lunina, I. and Bulana, O. (2012), “State support of enterprises is in Ukraine in the context of structural modernization of national economy”, Svit finansiv, no. 3.
Про Міністерство доходів і зборів України: Указ Президента України від 18.03.2013 р. № 141/2013.
About Ministry of profits and collections of Ukraine: There is a decree of President of Ukraine, 18.03.2013, № 141/2013
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Автор надає Журналу право на використання Твору наступними способами:
1.1. Використовувати Твір шляхом опублікування його в науковому журналі «Вісник Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського (серія «Економічні науки») мовою, що погоджена Автором і Журналом.
1.2. Переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати Твір без порушення суті змісту.
1.3. Журнал має право довести Твір до загального відома, у т.ч. розміщення Твору повністю або частково в мережі Інтернет на веб-сторінці наукового журналу та інших інформаційних ресурсах.
2. Журнал має право встановлювати умови прийому і опублікування Твору в збірнику. Редколегії належить виняткове право відбору або відхилення матеріалів. Матеріальний носій рукопису поверненню не підлягає.
3. Автор заявляє, що:
- він є автором (співавтором) Твору;
- авторські права на даний Твір не передавались раніше та не будуть передані в майбутньому третім особам;
- даний Твір не був раніше опублікований та не буде опублікований в іншому виданні до публікування його Журналом;
- він не порушив права інтелектуальної власності інших осіб. Якщо у Творі наведені матеріали інших осіб, за виключенням випадків цитування в обсязі, виправданому науковим, інформаційним або критичним характером Твору, використання таких матеріалів здійснюється Автором з дотриманням норм законодавства;
- він отримав усі необхідні дозволи на використання результатів, фактів та інших перейнятих матеріалів, правовласником яких є не він.
4. Автор надає згоду на передачу Журналом його особистих даних:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- відомості про наукову кваліфікацію (науковий ступінь, вчене звання);
- відомості про місце роботи та посаду;
- контактні дані авторів.