Еволюція свідомості та культура
Abstract
Мета. Через аналіз еволюції свідомості, суспільства та культури виявити їх взаємообумовленість, взаємозалежність і взаємодію, сполученість у своєму розвитку.
Методика. Досліджено проблему взаємообумовленості, взаємозв’язку та взаємовпливу культури, свідомості та суспільства, їх розвиток й існування. Визначено етапи еволюції та основні історичні форми суспільної свідомості, причини їх виникнення, обумовленість природними, соціальними та культурними процесами. Виявлено вплив свідомості на ці системи як пояснення досягнень і як точка переходу до нового етапу розвитку суспільства, а також створення культурного простору. Проаналізовано культуру, її духовну та матеріальну складові як прояв свідомості на конкретному етапі історичного розвитку суспільства, а також те, що формує свідомість на цьому історичному етапі.
Результати. Еволюція культури, цивілізації пов’язана з етапами еволюції свідомості. Обумовленість цього процесу розвитком людських спільнот, їх потреб, перш за все матеріальних, можна пояснити впливом об’єктивних і суб’єктивних причин. Першою разом з виникненням свідомості, мовлення та суспільства виникла культура-пояснення (духовна), яка базується на знаннях, міфології соціальних спільнот, а пізніше культура-дія, тобто свідоме створення як матеріальної культури, так і культурного простору. Тому можна прослідкувати послідовність і сполученість еволюції міфо-релігійних і філософсько-наукових систем і соціокультурних (за умови домінування в духовній сфері власне міфо-релігійних та філософсько-наукових систем) – полідемонізм, політеїзм, абстрактні релігії та філософсько-наукова.
Наукова новизна. Встановлено, що культура-пояснення, духовна культура (як точка визначення та вирішення накопичених проблем) завжди йшла за культурою-дією (матеріальна культура) та розвитком суспільства, інтерпретуючи їх досягнення, переводячи їх у свідому форму й систему. Це відбувалося як під впливом змін у культурі та суспільстві, де попередні знання не мали відповіді на виклики суспільству, не відповідали соціальній і культурній реальності, так і через накопичення змін у самому знанні. Нові знання, які створюються культурою-поясненням, уявлення, цінності та цілі приводили до сплеску духовної і материальної активності в нових межах і появи нових досягнень культури й суспільства.
Практична значущість. Практична значущість статті полягає у виявленні взаємозв’язку культури і свідомості, причин їх спів-еволюції, можливості подальшого визначення шляхів соціальних, культурних змін і необхідності їх комплексного пояснення на сучасному етапі існування людства.
Ключові слова: свідомість, культура, цивілізація, релігія, міф, філософія, суспільство, наука.
References
Леви-Стросс К. Первобытное мышление / К. Леви-Стросс; пер. с фр., вступ. ст. и прим. А.Б. Островского. – М.: Республика, 1994. – 384 с.
Ясперс К. Смысл и назначение истории / К. Ясперс; пер. с нем. М.И. Левиной. – 2-е изд. – М.: Республика, 1994. – 527 с.
Вебер М. Протестантская этика и дух капитализма / М. Вебер // Избранные произведения; пер. с нем. М.И. Левиной, А.Ф. Филипповой, П.П. Гайденко; [под общ. ред. Ю.Н. Давыдовой]. – М.: Прогресс, 1990. – 808 с.
Гирц К.Г Интерпретация культур / К.Г. Гирц; пер. с англ. – М.: Рос. полит. энцикл., 2004. – 560 с.
Доусон К.Г. Религия и культура / К.Г. Доусон; пер. с англ. К.Я. Кожурина. – СПб.: Алетейя, 2000. – 281 с.
Конт О. Дух позитивной философии (cлово о положительном мышлении) / О. Конт; пер. с фр. И.А. Шапиро. – Ростов н/Д: Феникс, 2003. – 256 с.
Малиновский Б. Магия. Наука. Религия / Б. Малиновский; пер. с англ. – М.: Рефл-бук, 1998. – 288 с.
Лапина Т.С. Общее понимание культуры: социально-философское обоснование / Т.С. Лапина // Философия и общество. – 2008. – № 2. – Апрель-июнь. – С. 54-70.
Малиновский Б. Научная теория культуры / Б. Малиновский; пер. И.В. Утехина. – 2-е изд., испр. – М.: ОГИ, 2005. – 184 с.
Малиновский Б. Избранное. Динамика культуры / Б. Малиновский; пер. И.Ж. Кожановской и др. – М.: Рос. полит. энцикл., 2004. – 960 с.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).