Специфіка й особливості становлення та формування харизматичного лідерства
Abstract
Мета. Визначити та дослідити особливості формування харизматичного лідерства шляхом аналізу наявних концепцій цього напрямку.
Методика. Проведено дослідження особливостей становлення та формування феномену харизматичного лідерства. Проаналізовано основні підходи до вивчення цього феномену.
Результати. З'ясовано, що більшість дослідників пояснюють походження харизматичної дії від особистих рис характеру лідера або соціальних обставин тієї групи, у якій воно з'являється. Такі теорії обмежують сутність феномену, зображуючи лише одну з його сторін.
Наукова новизна. Доведено необхідність розгляду механізмів походження харизматичного лідерства виходячи з обставин взаємозалежності існування як самого харизматичного лідера, так і його послідовників, їх взаємодії.
Практична значущість. Практична значущість статті полягає у виявленні механізмів виникнення та формування феномену харизматичного лідерства як важливої складової соціальної реальності.
Ключові слова: харизматичне лідерство, харизма, харизматичний лідер, харизматична дія, лідер.
References
Такер Р.С. Сталин. Путь к власти. 1879-1929 / Р.С. Такер. – М.: Прогресс, 1991.
Московичи С. Век толп. Исторический трактат по психологии масс / С. Московичи; пер. с фр. – М.: Центр психологии и психотерапии, 1998. – 480 с.
Бурдье П. Социология социального пространства / П. Бурдье; пер. с фр. Н.А. Шматко. – М.: Ин-т эксперимент. социологии. – СПб.: Алетейя, 2007. – 288 с.
Итвел Р. Возрождение харизмы? Теория и проблемы операционализации понятий / Р. Итвел // Социс. – 2003. – № 3. – С. 20.
Черепанова Т.В. Понятие и социокультурные факторы харизматического процесса / Т.В. Черепанова // Ученые зап. Забайкал. гос. гуманитар.-педагог. ун-та им. Н.Г. Чернышевского. – Чита: ЗГГПУ им. Н.Г. Чернышевского, 2012. – С. 148-157.
Фуко М. Воля к истине: по ту сторону знания, власти и сексуальности. Работы разных лет / М. Фуко; пер. с фр. – М.: Касталь, 1996. – 448 с.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).