Європейська політика мультикультуралізму і криза національної ідентичності: політичний аспект
Abstract
Мета. Дослідження політичних причин і основних ознак кризи національної ідентичності в рамках європейської політики мультикультуралізму, аналіз подальших перспектив тенденції зміцнення національної ідентичності.
Методика. Проведено філософсько-методологічний аналіз основних форм політики мультикультуралізму в контексті соціальної коректності та політичної безпеки вирішення проблем масової міжконтинентальної міграції населення. Виділено характер і основні причини прояву кризи національної ідентичності в різних країнах. Досліджено можливі ризики і загрози практичної реалізації політики мультикультуралізму в країнах з переважанням іншокультурних мігрантів.
Результати. Конструктивний політологічний аналіз проблеми національної ідентичності сприяє адекватному сприйняттю міграційних процесів у сучасному світі як в політичному аспекті, так і на побутовому рівні. Міграція як продукт глобалізації являє собою об'єктивний процес, який не може бути усунутий будь-яким актом політичної волі. Адаптація мігрантів до умов і вимог нових спільнот є складним і суперечливим соціально-психологічним процесом, що вимагає відповідної політико-правової регулятивної діяльності, як з боку європейської спільноти, так і кожної окремої держави. Успішне вирішення проблем інтеграції мігрантів є запорукою подолання кризи національної ідентичності. Головною умовою ефективності інтеграції іншокультурних мігрантів є дотримання фундаментальних принципів демократії – не лише забезпечення основоположних соціально-економічних, політичних і культурно-духовних прав мігрантів, але й дотримання ними відповідних обов'язків, сприйняття норм і цінностей нового співтовариства.
Наукова новизна. Доведено, що між причинами кризи національної ідентичності і спробами побудови мультикультурного суспільства існує прямий взаємозв'язок. Виявлена слабка ефективність спроб інтеграції мігрантів в однорідне етнічне середовище в умовах недотримання повною мірою основоположних принципів демократії. Установлено, що одним з найважливіших факторів збереження національної ідентичності є відмова від політики мультикультуралізму, в основі якої зберігається принцип односторонніх інтеграційних зобов'язань.
Практична значущість. Практична значущість статті полягає в доказовому визнанні неспроможності мультикультуралізму як державної політики і необхідності зміни політичної парадигми в питаннях міграції. Запропоновано деякі політичні можливості і названо засоби подолання кризи національної ідентичності за допомогою досягнення необхідної міри культурної однорідності в рамках громадянського суспільства.
Ключові слова: мультикультуралізм, толерантність, національна ідентичність, глобальна іншокультурна міграція, політкоректність, культурна однорідність, громадянське суспільство.
References
Бенхабиб С. Притязания культуры. Равенство и разнообразие в глобальную эру / С. Бенхабиб. – М.: Логос, 2003. – 350 с.
Куропятник А.И. Иммиграция и национальное общество: Франция / А.И. Куропятник // Журнал социологии и социальной антропологии. – 2005. – Т. VIII. – № 4. – С. 137-165.
Латынина Ю. Мультикультурализм как разновидность социализма [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://ru.delfi.lt/opinions/comments/.
Малахов В. После мультикультурализма: Европа и ее иммигранты [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://polit.ru/article/2012/01/27/malakhov.
Мамонова В.А. Мультикультурализм: разнообразие и множество / В.А. Мамонова // Интелрос. – 2007. – № 2. – С. 29-38.
Международная организация по миграции [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.iom.int/cms/en/sites/iom/home/about-migration/facts--figures-1.html.
Рагаускас Р. Парадокс мультикультурализма: толерантность по отношению к нетолерантным [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://ru.delfi.lt/opinions/comments/.
Терборн Г. Мультикультурные общества / Г. Терборн // Социологическое обозрение. – 2001. – № 1. – Т. 1. – С. 50-67.
Тишков В.А. Теория и практика многокультурности / В.А. Тишков // Мультикультурализм и трансформация постсоветских обществ; под ред. В.С. Малахова, В.А. Тишкова. – М.: Ин-т этнологии и антропологии РАН, 2002. – С. 331- 350.
Трещанин Д. «Мультикультурализм – это тупиковая стратегия». Европа пересматривает отношения с нацменьшинствами, Россия остаётся верна выбранному пути [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://svpressa.ru/ society/article/38872/.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).