Проблема духовності в творчості М.О.Бердяєва
Аннотация
Мета. Проаналізувати особливості постановки проблеми духовності в працях М.О. Бердяєва.
Методика. Розглянуто зв'язок проблеми духовності з проблемою розвитку людини та формування особистості, проблемами технічного розвитку та вирішення глобальних проблем людства у творчій спадщині Бердяєва.
Результати. У поглядах М.О. Бердяєва на проблему духовності мають місце певні протиріччя, викликані особливостями світогляду вченого, його розумінням соціальних процесів і людської природи. Поняття «духовність» у творчості Бердяєва є тісно пов’язаним з поняттям «людяність», яке розкриває творчу природу людини та її цілісне ставлення до світу. Бердяєв доводить, що духовність сприяє гармонізації взаємовідносин людини з природою та суспільством. Тільки духовно розвинена людина є по-справжньому вільною, здатною протистояти злу, відповідати за свої дії, усвідомлювати свою причетність до світових і космічних процесів.
Наукова новизна. Розкрито актуальність роздумів М.О. Бердяєва щодо проблеми духовності для сучасного етапу розвитку людства. Досліджено такі особливості розуміння Бердяєвим духовності як її зв’язок із поняттями «людяність», «добро» та «зло», «особистість», «технічний розвиток».
Практична значущість. Практична значущість статті полягає у можливості використання цього матеріалу для подальшого осмислення філософських основ концепції сталого розвитку.
Ключові слова: духовність, Бог, людина, особистість, суспільство, добро, зло, свобода.Библиографические ссылки
Мантатова Л.В. Духовный императив устойчивого развития / Л.В. Мантатова // Вестн. Моск. ун-та. Сер. 7: Философия. – 2003. – № 2. – С. 87-114.
Толстых В.И. Реформация духовная как ключевая проблема глобализации / В.И.Толстых // Людина і культура в умовах глобалізації: зб. наук. ст. – К.: ПАРАПАН, 2003. – С. 5-13.
Калюжный В.Н. Миры Николая Бердяева / В.Н. Калюжный // Бердяев Н.А. Дух и реальность / Н.А. Бердяев. – М.: АСТ; Х.: Фолио, 2003. – С. 3-22.
Калюжный В.Н. Николай Бердяев: от противоречивого характера к парадоксальной философии / В.Н. Калюжный // Бердяев Н.А. Диалектика божественного и человеческого / Н.А. Бердяев. – М.: АСТ; Х.: Фолио, 2005. – С. 3-12.
Аванесова Г.А. Духовный проект Н. Бердяева (опыт системного подхода к наследию) / Г.А. Аванесова, П.Е. Вахренева // Вестн. Моск. ун-та. Сер. 7: Философия. – 2005. – № 4. – С. 37-57.
Осіпов А.О. Духовні пошуки М. Бердяєва і актуальні проблеми становлення нової парадигми духовності / А.О. Осіпов // Метаморфози свободи: спадщина Бердяєва у сучасному дискурсі (до 125-річчя з дня народження М.О. Бердяєва): український часопис російської філософії. Вісник Товариства російської філософії при Українському філософському фонді. – 2003. – Вип. 1. – С. 213-216.
Наконечна О.П. Філософія як тип духовності / О.П. Наконечна // Метаморфози свободи: спадщина Бердяєва у сучасному дискурсі (до 125-річчя з дня народження М.О. Бердяєва): український часопис російської філософії. Вісник Товариства російської філософії при Українському філософському фонді. – 2003. – Вип. 1. – С. 458-463.
Бердяев Н.А. Дух и реальность / Н.А. Бердяев. – М.: АСТ; Х.: Фолио, 2003. – 679 с.
Бердяев Н.А. Диалектика божественного и человеческого / Н.А. Бердяев. – М.: АСТ; Х.: Фолио, 2005. – 623 с.
Бердяев Н.А. Смысл творчества: опыт оправдания человека / Н.А. Бердяев. – М.: АСТ; Х.: Фолио, 2004. – 678 с.
Загрузки
Опубликован
Выпуск
Раздел
Лицензия
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).