Удосконалення та розвиток правового регулювання адміністративної відповідальності як перспектива забезпечення надійного захисту прав і свобод людини і громадянина
Анотація
Мета. Проаналізувати та визначити перспективні напрямки удосконалення та розвитку законодавства України про адміністративну відповідальність.
Методика. Проведено дослідження теоретичного визначення адміністративної відповідальності у чинному законодавстві України. Проаналізовано й обґрунтовано напрями подальшого реформування адміністративного законодавства з питань удосконалення та розвитку правового регулювання відносин у сфері адміністративної відповідальності.
Результати. Адміністративна відповідальність як соціально-правове явище має специфічні властивості і характеризується власними загальними ознаками, але всі існуючі дефініції категорії «адміністративна відповідальність» досить різні і не містять вказівки на ознаки протиправності і карності, процедурного і компетенційного, об’єктного та суб’єктного характеру, які є істотним компонентом будь-якої відповідальності, й адміністративної зокрема. Законодавство України про адміністративну відповідальність у сучасних умовах є неефективним: не забезпечує надійний захист прав і свобод громадян, недостатньо ефективне у підтриманні громадського порядку та нездатне забезпечити законність на належному рівні внаслідок своєї нестабільності, постійного внесення змін і наявності дещо «розмитих», нечітких формулювань. Це свідчить про те, що адміністративно-правова реформа повинна стосуватися розширення видів складу правопорушення у сфері захисту прав і свобод громадян, і трудових прав зокрема, а також має бути спрямована на вирішення широкого кола пріоритетних завдань, і перш за все – на чітке визначення на законодавчому рівні та закріплення конкретними правовими нормами адміністративних правовідносин у сфері адміністративної відповідальності Наукова новизна. Доведено необхідність теоретичного визначення поняття «адміністративна відповідальність» і закріплення його на законодавчому рівні.
Практична значущість. Практична значущість статті полягає у тому, що сформульовані пропозиції можуть бути використані під час підготовки нормативно-правових актів, які визначають підстави, зміст і процедури адміністративної відповідальності з метою забезпечення надійного захисту прав і свобод громадян у правозастосовній діяльності.
Ключові слова: адміністративна відповідальність, адміністративний примус, адміністративне стягнення, кодифікація, кодифіковані акти.Посилання
Колпаков В.К. Адміністративне право України: підруч. / В.К. Колпаков, О.В. Кузьменко. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – 544 с.
Гришина Н.В. Вдосконалення правового регулювання адміністративної відповідальності в праві України / Н.В. Гришина // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених: зб. наук. праць. – Х.: Вид-во Харківського нац. ун-ту внутр. справ, 2006. – С. 66-69.
Колпаков В. Кодекс України про адміністративні правопорушення: пошук нової парадигми / В. Колпаков // Право України. – 2004. – № 7. – С. 85-89.
Васильєв А.С. Кодекс Украины об административных правонарушениях (научно-практический комментарий) / А.С. Васильєв. – Х.: Одиссей, 2000. – 1008 с.
Білак А. Адміністративні правопорушення: час відмовитися від радянських стереотипів їхнього доктринального тлумачення / А. Білак // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених: у 2 ч. – Сімферополь, 2005. – Ч. 1. – С. 62-66.
Голосніченко І. Перспективні положення кодифікації норм правого інституту адміністративної відповідальності / І. Голосніченко // Право України. – 2006. – № 8. – С. 60-63.
Концепція адміністративної реформи в Україні Державної комісії з проведення в Україні адміністративної реформи [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua.
План заходів щодо реалізації Концепції реформування кримінальної юстиції України, затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 1153-р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.
Лук’янець Д.М. Інститут адміністративної відповідальності: проблеми розвитку / Д.М. Лук’янець. – К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2001. – 220 с.
Коломоєць Т.О. Кодифікація адміністративно-деліктного законодавства України: реальна вимога часу (аналіз деяких пріоритетів) / Т.О. Коломоєць // Влада. Людина. Закон. – 2006. – № 6. – С. 65-75.
Авер’янов В.Б. Потрібні нові концептуальні засади створення проекту Кодексу про адміністративні проступки / В.Б. Авер’янов, Д.М. Лук’янець, Н.В. Хорощак // Право України. – 2004. – № 11. – С. 11-15.
Ярмак А.М. Концептуальные положения кодификации законодательства Украины об административных правонарушениях: системные аспекты [Электронный ресурс] / А.М. Ярмак // Форум права. – Режим доступа: http://www.nbuv.gov.ua.
Загуменник В. Щодо необхідності удосконалення законодавства в сфері адміністративної відповідальності / В. Загуменник // Вісник прокуратури. – 2006. – № 7. – С. 99-102.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).