Кліматичні зміни, як передумови небезпеки ерозії ґрунтів Запорізької області
Ключові слова:
антропогенний ландшафт, регіональне природокористування, еколого-ландшафтознавчий аналіз, Запорізька область, водна ерозія, вітрова ерозіяАнотація
Мета. Виявити зміни кліматичних умов на території Запорізької області, що безпосередньо впливають на розвиток ерозії ґрунтів регіону. Методи. Системний аналіз. Результати. Виявлені природно-кліматичних умови, що впливають на виникнення водної та вітрової ерозії. Проаналізовані особливості прояву (природні та антропогенні фактори) несприятливих природних процесів – водної та вітрової ерозії в межах Запорізької області. Висновки. Виявлено, що зміни кліматичних умов, які відбуваються на території Запорізької області, супроводжуються середнім багаторічним зростанням суми позитивних температур, підвищенням середньорічної температури повітря та зниженням вітроциркуляційних процесів. Зміна кліматичних умов спричинила активізацію водної і вітрової ерозії. Вітрова ерозія поширена на прилеглих до узбережжя Азовського моря поверхнях, а також на поверхні Приазовської височини та навітряних схилах. Водно-ерозійні процеси приурочені до коротких і стрімких схилів, суттєво залежать від кількості опадів та властивостей ґрунтів.
Посилання
Чебанова Ю.В. Общая характеристика сельскохозяйственных ландшафтов Запорожской области (Украина) .// Таджикский аграрный университет, 2017. № 2. С. 31-33.
Вальчук О.М. Дорожні ландшафти. Поділля. – Вінниця: ПП «Видавництво «Теза», 2005. 178 с.
Виноградов А.К., Богатова Ю.И., Синегуб И.А. Экосистемы акваторий морских портов Черноморско-Азовского бассейна./Введение в экологию морских портов. О.: Астропринт, 2012. 522 c.
Гродзинський М.Д. Пiзнання ландшафту: мiсце i простiр. Том 1. К.: ВПЦ Київський національний уні-верситет iм.Т. Шевченка, 2005. 432 с.
Гурова Д.Д. Зміни ландшафтів під впливом сільськогосподарського природокористування на території Запорізької області (кінець ХVІІІ - початок ХХ ст.): Автореф. дис. канд. геогр. наук: 11.00.; НАН України. Ін-т географії. К., 2002. 18 с.
Исаченко А.Г. Ландшафти СССР. Л.: Изд-во Ленингр. ун-та, 1985. 320 с.
Маринич А.М., Пащенко В.М., Шищенко П.Г. Природа Украинской ССР. Ландшафты и физико-географическое районирование . К.: Наукова думка, 1985. 224 с.
Черченко Х.В. Вплив природної та антропогенної трансформації на річкові екосистеми Північно-Західного Приазов’я.// Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія біологія. 2016. №2 (66). С. 62-70.
Решетченко С.І. Дослідження вітрового режиму на території Харківської області на початку XXI сто-ліття.// Вісник Харківського національного університету. Сер. : Геологія – Географія – Екологія. 2013. № 1049, вип. 38. С. 160-164.
Гаргопа Ю.М. Крупномасштабные изменения гидрометеорологических условий формирования биоп-родуктивности Азовского моря: Дисс… д-ра геогр. наук. Мурманск, 2003. 467 с.
Свердлик Т.А. Эволюция крупномасштабной атмосферной циркуляции воздуха Северного полуша-рия во второй период современного глобального потепления климата.// Тр. УкрНИГМИ. 1999. Вып. 247. С. 63-75.
Агропортал Пропозиція – все про агропромисловий комплекс в Україні. URL: http://propozitsiya.com/ua/posuha-v-ukrayini. Назва з екрану.
Український гідрометцентр [Електронний ресурс]. URL: http://meteo.gov.ua/. Назва з екрану.
Головне управління держгеокадастру у Запорізькій області. URL: http://zaporizka.land.gov.ua/. Назва з екрану.
Доповідь про стан навколишнього природного середовища в Запорізькій області за 2015 рік. – Запо-ріжжя, 2016. 323 с.
Статистичний щорічник Запорізької області за 2014 рік. – Запоріжжя, 2015. 459 с.
Виробничо-наукова програма «Родючість 2005-2010». К. 2005. 38 с.
Матвєєв П.М. Методичні засади визначення витрат грунту від вітрової ерозії. // Збалансоване приро-докористування: науково-практичний журнал. 2014. N 2. С. 124-131.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).